بی‌اعتبار بودن طرح‌های پژوهشی علوم ورزشی فاقد کد اخلاق در سال جاری

دکتر حسین زارعیان در گفت و گو با ایسنا، افزود: کمیته اخلاق در پژوهش سال ۹۳ در وزارت علوم راه‌اندازی شده است و پژوهشگاه در سال گذشته توانست اعتبارنامه کمیته اخلاق در پژوهش خود را از وزارت بهداشت دریافت کند. امسال این کمیته با هدف بررسی پروپوزال طرح‌های تحقیقاتی، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی با توجه به ملاحظات اخلاقی از قبیل رضایت آزمودنی‌ها، رعایت حقوق و آزادی آزمودنی‌ها، حفظ آزمودنی‌ها از خطرات احتمالی تحقیق، تطابق پروتکل‌های پیش‌بینی‌شده با توانمندی‌ها و ظرفیت آزمودنی‌ها، رعایت رازداری، مراعات حقوق همکاران، استفاده صحیح از اطلاعات، حفظ ارزش‌های انسانی و اسلامی در انتخاب موضوع و روند انجام تحقیق به تمام پژوهشگران، محققان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعلام کردیم تنها در صورتی طرح‌های پژوهشی آنها قابلیت اجرایی خواهد داشت که از «کمیته اخلاق در پژوهش» کد اخلاق دریافت کرده باشند در غیر این صورت فاقد اعتبار خواهند بود.

وی گفت: این طرح بویژه در رشته‌های فیزیولوژی، بیومکانیک و آسیب‌شناسی با جدیت بیشتری توسط کمیته اخلاق در پژوهش پژوهشگاه علوم ورزشی امسال پیگیری خواهد شد و اگر این کمیته طرح‌های پژوهشی آنها را مورد تأیید قرار ندهد، پژوهشگران، محققان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی این رشته‌ها امکان ادامه کار پژوهشی خود را نخواهند داشت.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم ورزشی همچنین پیرامون جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی خارج از کشور برای انجام فرصت مطالعاتی توسط پژوهشگاه علوم ورزشی خاطرنشان کرد: طی تفاهمنامه‌ای که با سازمان امور دانشجویان داشتیم، مقرر بر این شد که دانشجویان مقطع دکترا که پروپوزال آنها به تصویب رسیده، ۶ ماه فرصت مطالعاتی در راستای اجرای رساله خود در پژوهشگاه علوم ورزشی برای آنها فراهم خواهد شد که در این مدت پژوهشگاه نیز با همکاری سازمان امور دانشجویان حق‌الزحمه به مبلغ ۹ میلیون تومان در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد.

زارعیان اضافه کرد: سازمان امور دانشجویان به ازای هر دانشجوی دکترایی که قصد اتمام رساله خود در پژوهشگاه را داشته باشد مبلغ ۲ میلیون تومان و ۳ میلیون تومان برای استاد راهنما در نظر گرفته است که به حساب پژوهشگاه واریز می‌شود. البته این مبلغ خاص دانشجویان داخلی است و برای دانشجویان خارجی شرایط متفاوت خواهد بود. همچنین مقالاتی که از فرصت مطالعاتی استخراج می‌شود، فرایند داوری آنها در نشریات پژوهشگاه با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

وی در پایان پیرامون این پرسش که انجام فرصت مطالعاتی توسط دانشجویان خارج از کشور درآمدزایی نیز برای پژوهشگاه به دنبال خواهد داشت یا خیر؟ تصریح کرد: با جذب دانشجویان خارج از کشور نه تنها دیپلماسی علمی خود را با دانشگاه‌های خارج از کشور افزایش می‌دهیم، بلکه این مساله درآمدزایی خوبی را نیز برای پژوهشگاه در پی خواهد داشت.

انتهای پیام