آب شرب گوارا و بهداشتی شهرستان آبیک تا 25 سال آینده تامین شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا از قزوین؛ روز شنبه در مراسمی با حضور علی اکبر محرابیان وزیر نیرو، آیت الله عابدینی نمانیده ولی فقیه در استان، اعلایی استاندار، لطف الله سیاهکلی، رجب رحمانی، روح الله عباسپور و فاطم ه محمد بیگی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، رجحانی معاون عمرانی، یدالله ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای، مدیران صنعت آب و برق و فرماندار و امام جمعه آبیک بهره برداری از طرح  آبرسانی از سد طالقان به شهرستان آبیک افتتاح شد.

یدالله ملکی در این مراسم گفت: آب شرب سالم و بهداشتی پس از بیست سال امروز به آبیک رسید تا مردم صبور آبیک پس از دو دهه به آرزوی خود برسند و از آب گوارا و خدمات نظام بهره مند شوند.

وی افزود: پروژه آبرسانی به آبیک که تا سال 99 فقط 8 درصد پیشرفت فیزیکی داشت در سال های اخیر وارد فاز جدیدی شد و با مساعدت وزیر محترم نیرو و رویکرد جهادی مدیریت استان و نیز کمک نمایندگان در کمتر از دو سال به پایان رسید.

00

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای است ان قزوین تصریح کرد: بدون تردید این پروژه مهم که از آرزوها و مطالبات مردم آبیک بود بدون هماهنگی و مساعدت مجموعه مدیران استان محقق نمی شد و امروز که آب گوارا وارد مخزن و لوله های آب آشامیدنی خانه های مردم شده است الگویی داریم تا بتوان کارهای بزرگ دیگر را عملیاتی و برای فاز دوم طرح و آبرسانی به  دیگر مناطق استان همت دوباره کرد.

ملکی افزود: این پروژه مهم و پیچیده که زیرساخت و بستر اجرای طرح بزرگ و مهمتر آبرسانی به استان قزوین برای تامین آب شرب 14 شهر و 194 روستاست با همه سختی ها در مسیر اجرا به دلیل کوهستانی بودن و مسیرهای سنگی که داشت به پایان رسید.

ملکی یادآورشد: طرح انتقال آبرسانی از سد طالقان به شهرستان آبیک حدود 17.5 کیلومتر مسیر شبکه لوله گذاری است که 9 کیلومتر آن مشترک بوده و 8.5 کیلومتر آن اختصاصی و ویژه شهر آبیک است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین بیان کرد: در حوزه آبیک مسیرهای صعب العبور و صخره ای وجود داشت که با چندین انفجار توانستیم لوله های انتقال را از آن عبور دهیم و برخی نقاط هم مجبور به عبور از زیر جاده شدیم که کار سخت و پر هزینه ای بود اما با موفقیت انجام شد و پس از پایان این مرحله بزودی فاز مهم و اساسی تر آن یعنی انتقال آب از سد طالقان به استان قزوین را آغاز می کنیم.

380  میلیارد تومان برای آبرسانی به آبیک هزینه شد

وی بیان کرد: این طرح با اختصاص 7 میلیون مترمکعب آب در سال با بیش از 380 میلیارد تومان هزینه به پایان رسید که اعتبار آن از طریق منابع عمومی دولت تامین شده است.

image_2022_8_20-13_34_47_959_3xK

ملکی در خصوص مهمترین اقدامات و فعالیتهای اجرایی طرح گفت: کانال کنی و اجرای خطوط لوله در ٩ کیلومتر مسیر با بستر کاملا سنگی، اجرای ٣ مرحله آتشباری در مسیرهای سنگی برای فراهم کردن بستر لوله گذاری،اجرای یک کیلومتر لوله گذاری٥٠٠ میلیمتری در مجاورت رودخانه زیاران با شرایط اجرایی نسبتاً سخت و اجرای غلاف بتنی، اجرای ٣ مورد لوله رانی به قطر ١٤٠٠ و ٥٠٠ میلیمتر از جاده زیاران- طالقان مجموعاً به طول ٨٢ متر از جمله این اقدامات است.

ملکی افزود: همچنین ساخت ٢ دستگاه پل فلزی تاسیساتی بر روی رودخانه زیاران جهت عبور لوله ١٤٠٠ میلیمتری شامل ساخت پل ابتدای مسیر به طول ٤٧ متر و نصب در ارتفاع ٣٨ متری از بستر رودخانه با استفاده از یک دستگاه جرثقیل ١٢٠تنی و ٢ دستگاه جرثقیل ٥٠ تن، همچنین نصب پل در انتهای پارت ٢ به طول ٣١ متر با استفاده از ٢ دستگاه جرثقیل ٥٠ تنی از دیگر اقدامات فنی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در خصوص مشخصات فنی پروژه نیز یادآورشد: ١٧ کیلومتر خط لوله انتقال آب از جنس چدن داکتیل و فولاد به اقطار ٥٠٠ و ١٤٠٠ و ١٦٠٠ میلی متر به همراه تاسیسات و تجهیزات مربوطه است که نقطه شروع طرح از محل  اقطار ٥٠٠ مقسم آب در منطقه خوزنان و نقطه انتهایی آن، مخازن ذخیره آب شهرستان آبیک در محدوده شهرک صنعتی ٩ کیلومتر و از جنس فولاد به اقطار ١٤٠٠ و ١٦٠٠ در کاسپین ٢ می باشد.

وی اضافه کرد: انتقال آب به شهرستان آبیک از طریق انشعاب ٥٠٠ میلی متری از جنس چدن داکتیل و فولادی به طول حدود ٨ کیلومتر صورت گرفته , آبگیری از سازه مقسم آب خوزنان با اتخاذ تمهیدات فنی لازم از جمله نصب صفحات فلزی بر روی دیوار سازه توسط غواصان صنعتی به منظور امکان آبگیری و بدون نیاز به قطع آب شرب تهران و البرز و ساخت ٦٣ عدد ابنیه فنی در مسیر، تهیه و نصب ٢٠٠ عدد شیرآلات و اتصالات از دیگر اقدامات صورت گرفته در اجرای این پروژه مهم استان با بهره گیری از توان فنی عوامل و ارکان اجرایی پیمانکار، مشاور و شرکت آب منطقه ای استان است. 

image_2022_8_20-13_16_38_745_bVn

ملکی تصریح کرد: به منظور تصفیه آب انتقالی به شهرستان آبیک، تصفیه خانه موقت آب شرب با ظرفیت٢٠٠ لیتر بر ثانیه توسط شرکت آب و فاضلاب استان در منطقه خوزنان نیز اجرا شده است.

ملکی اضافه کرد: طرح انتقال آب از سد طالقان به آبیک نکات فنی ویژه ای دارد و از نظر هیدرولوژیکی و عبور از رودخانه و صخره و استفاده از لوله های فولادی با پوشش FBE  که بالاترین سطح استانداردهای جهانی آب شرب را داراست.

همه نیازهای آب شرب در آبیک را تامین می کنیم

وی اظهارداشت:  در حال حاضر جمعیت آبیک حدود 60 هزار نفر برآورد می شود و بر اساس میانگین مصرف روزانه 150 لیتر به 700 مترمکعب آب در ساعت نیاز داریم که در حال حاضر قادریم تا حدود یک هزار مترمکعب در ساعت انتقال آب داشته باشیم و این طرح جوابگوی افزایش جمعیت تا سال های آینده و تا 120 هزار نفر نیز هست و هیچ نگرانی نداریم.

12345

مردم در مصرف آب صرفه جویی کنند 

ملکی اضافه کرد: البته با توجه به این که مردم آبیک به دلیل سالها محروم بودن از آب گوارا قدر این ماده حیاتی را بیشتر از دیگران درک می کنند لذا انتظار داریم از همین ابتدای شروع طرح در مصرف آب صرفه جویی لازم را داشته باشند و مدیریت آب را جدی بگیرند.

این مدیر بیان کرد: خوشبختانه آب شرب شهرستان آبیک تا 25 سال آینده تامین شده و اگر مردم درست و بهینه مصرف کنند هیچ چالش و مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.

انتهای پیام