آفریقا| از سومین مرحله آبگیری سدالنهضه تا تحرکات تروریست‌ها در «مالی»

آفریقا|-از-سومین-مرحله-آبگیری-سدالنهضه-تا-تحرکات-تروریست‌ها-در-«مالی»

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دولت اتیوپی به طور رسمی از پایان مرحله سوم آبگیری سدالنهضه خبر داد.

از سوی دیگر آبی احمد نخست وزیر اتیوپی گفت: تکمیل سدالنضه فواید اقتصادی برای مصر و سودان و اتیوپی به همراه خواهد داشت.

منابع اتیوپیایی اعلام کردند که با حضور «آبی احمد»  نخست وزیر این کشور  بهره برداری از دومین توربین در سد النهضه و آغاز تولید برق آغاز شده است.

آبی احمدعلی نخست وزیر اتیوپی، بهره برداری از دومین توربین سد النهضه را یک پیروزی تاریخی برای کشورش دانست.

آبی احمد علی در سخنرانی خود در این مراسم ضمن تشکر از همه اتیوپیایی‌ها و کشورهای دوست، تولید برق از این سد را یک پیروزی تاریخی برای کشورش دانست.

 «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر 25 ژوئیه (سوم مرداد) نیز نسبت به خطرات سیاست‌های یکجانبه اتیوپی درباره سد النهضه هشدار داد.

وی بر خطرناک بودن سیاست‌های یکجانبه در اجرای طرح‌ها بر رودخانه‌های بین المللی، لزوم پایبندی به اصل همکاری و همفکری میان کشورهای مشرف بر این رودخانه‌ها برای جلوگیری از آسیب دیدن هرکدام از آن‌ها براساس قوانین بین المللی و ضرورت دستیابی بدون تاخیر به یک توافق قانونی الزام آور در خصوص آبگیری سد النهضه تاکید کرد.

اتیوپی می‌گوید زمانی که این پروژه چهار میلیارد دلاری به‌طور کامل عملیاتی شود، اقتصاد این کشور را که به شدت از خشکسالی و جنگ آسیب دیده، متحول می‌کند؛ اما مصر که در پایین دست رودخانه نیل و این سد قرار دارد و برای تامین آب آشامیدنی و آبیاری به این رودخانه وابسته است، می‌گوید که وجود این سد یک تهدید جدی برای تامین منابع کشورش است.

با وجود چند دور مذاکرات بین کشورهای اتیوپی، مصر و سودان هیچ توافقی در خصوص نحوه استفاده از منابع آبی نیل به دست نیامده و اکنون اتیوپی برای پر کردن مخزن بزرگ این سد، آب سرشاخه نیل آبی را منحرف کرده است.

مصر و سودان به عنوان همسایگان اتیوپی، از پیامدهای بهره برداری این سد واهمه دارند. در حالی که آدیس آبابا بر اهمیت آن به منظور تولید و توسعه برق تاکید دارد.

حملات تکفیری‌ها در کشور مالی

ارتش مالی اعلام کرد که در حمله گروه تروریستی داعش به نیروهای نظامی این کشور در نزدیکی شهر «تیسیت» واقع در 10 کیلومتری مرز «بورکینافاسو» و نیجر، 41 سرباز ارتش مالی کشته شدند.

«تیسیت» منطقه وسیعی در نزدیکی مرز با بورکینافاسو و نیجر است که دارای معادن طلای بسیاری است که از کنترل دولت مرکزی خارج شده است.

حمله به زندانی در کنگو

« آنتونی موالوشایی« سخنگوی ارتش کنگو اعلام کرد که در حمله نیروهای متحد دموکراتیک (‌ای دی اف) به زندان مرکزی «کاکوانگورا» در «بوتمبو» در کنگو، هشت نفر از جمله دو پلیس و یک غیرنظامی کشته شده و 800 زندانی نیز از این زندان فرار کردند.

مناطق شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو از 20 سال گذشته تاکنون شاهد درگیری میان نیروهای دولتی و گروه‌های شورشی است.

اعدام 6 نفر از سوی الشباب در سومالی

گروه تروریستی الشباب 6 نفر را به اتهام جاسوسی برای دولت سومالی، آمریکا و کنیا در شهر «جلب» واقع در منطقه »جوبا» در جنوب سومالی اعدام کرده است.

بر اساس این گزارش، این 6 نفر در میدان شهر جلب در ملأ عام اعدام شدند.

الشباب اعلام کرده است که این افراد به جاسوسی برای دولت سومالی و کشورهای حامی آن اعتراف کرده و گفته‌اند که در تسهیل حملات هوایی علیه عناصر الشباب و کشته شدن برخی از آنها دست داشته‌اند.

گروه تروریستی الشباب پیش تر نیز هفت نفر را به جرم جاسوسی برای دولت سومالی و سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا اعدام کرده بود.

انتهای پیام/