آهنجان: افزایش مدال‌آوری تنها با حضور متخصصان علمی در راس ورزش امکانپذیر است

شهرام آهنجان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در برهه کنونی بحث علمی شدن ورزش در کشورهای توسعه‌یافته یک اصل است و هر کشوری که به دنبال افزایش مدال و بهتر شدن جایگاه خود از نظر رنکینگ است، مباحث علمی را یک اصل مهم در ورزش دنبال می‌کند تا به موفقیت برسد.

وی گفت: شاید در گذشته با نگاه سنتی به ورزش موفقیت‌هایی حاصل می‌شد، اما الان تنها با اکتفا کردن به تجربیات سنتی نمی‌توان امید به افزایش مدال‌ها و بهتر شدن جایگاه در مسابقات حساس و مهم داشت، در حال حاضر در بیشتر رشته‌ها بویژه ورزش های تیمی برای آماده‌سازی ورزشکاران به صورت حرفه‌ای باید مهارت‌ها تحصصی و علمی باشد تا ورزشکار بتواند از قدرت بدنی بالایی برخوردار شود، در غیر این صورت شرایط خوبی نخواهد داشت.

رییس کمیته پزشکی ورزشی کنفدراسیون آسیا در ورزش‌های سه‌گانه خاطرنشان کرد: تا زمانی که هدف‌گذاری‌ها سیستماتیک نباشد و مباحث علمی به صورت تیمی در فدراسیون اجرا نشود، باز هم باید تنها به کسب دو یا چند مدال اکتفا کرد. اما اگر در کنار مربیان تکنیکی و تاکتیکی تیمی از متخصصان تغذیه، بدنسازی، روانشناسی، آمادگی جسمانی و…. نیز کنار تیم باشد، چنین دیدگاهی سبب می‌شود تا بازیکن خود را به سکوی قهرمانی نزدیک کند. متاسفانه هنوز در بسیاری از فدراسیون‌ها برنامه‌ریزی‌ها به صورت سنتی و غیرسیتماتیک است و تیم خوبی که هم در اجرا  و هم از نظر علمی برنامه‌ریزی قوی داشته باشد، وجود ندارد.

آهنجان تصریح کرد: بازیکن باید پایش سلامت از نظر آمادگی جسمانی، فیزیولوژیکی، روانی و … داشته باشد تا روند رو به رشدی داشته باشد. در برخی از فدراسیون‌ها با حضور متخصصان علمی به این گونه مسائل توجه ویژه‌ای می‌شود و در برخی فدراسیون‌ها نگاهشان تنها در یک بعد و آن هم آماده‌سازی ورزشکار از نظر مهارت‌های بدنی و ارتقاء از نظر تکنیک و تاکتیک است. این عدم بی اعتمادی به متخصصان علمی به ویژه در راس مدیریت سبب شده تا به مرور زمان جایگاه قهرمانی خود را در آسیا و دنیا از دست بدهیم و تنها به شانس اکتفاء کنیم.

این متخصص پزشکی ورزشی در پایان گفت: ورود متخصصان آکادمیک و علمی به بدنه فدراسیون‌ها به ویژه راس مدیریت کمک‌ می‌کند تا تصمیم‌گیرها به صورت علمی، هدفمند و نتایج قابل‌قبولتر باشد. به هر صورت ورود متخصصان علمی به بدنه فدراسیون و تلفیق علم و ورزش نقش بسرایی در توسعه و پیشرفت ورزش قهرمانی در آینده خواهد داشت.

انتهای پیام