آژانس بین‌المللی انرژی کاهش 20 درصدی تولید نفت روسیه را پیش‌بینی کرد

آژانس-بین‌المللی-انرژی-کاهش-20-درصدی-تولید-نفت-روسیه-را-پیش‌بینی-کرد

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد اجرایی شدن ممنوعیت واردات نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا 20 درصد از تولید نفت این کشور را از آغاز سال آینده میلادی کاهش می‌دهد.

این آژانس در گزارش خود در مورد بازار جهانی نفت اعلام‌کرد کاهش تدریجی واردات نفت اروپا از روسیه از ابتدای این ماه آغاز شده و روسیه فعالیت پالایشگاهی خود را کاهش داده‌است و اجرایی شدن تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا سرعت کاهش تولید روسیه را بیشتر می‌کند. این آژانس انتظار دارد از آغاز سال آینده میلادی و علی‌رغم بهبود تولید در ماه‌های اخیر، 2 میلیون بشکه در روز از تولید نفت روسیه کاسته شود.

اتحادیه اروپا قصد دارد در تلاش برای کاهش درآمد روسیه که از آن برای تامین مالی جنگ با اوکراین استفاده می‌کند، بیشتر خرید نفت خام خود از این کشور را از پنجم دسامبر متوقف کند. ممنوعیت واردات محصولات نفتی روسیه هم از پنجم فوریه اجرایی می‌شود.

تولید نفت روسیه طی 3 ماه گذشته افزایش‌یافته و در ژوئیه به 10.8 میلیون بشکه در روز رسید.

روسیه به‌دنبال وضع تحریم‌های گسترده غربی علیه بخش انرژی این کشور به‌خاطر حمله به اوکراین، توانسته با موفقیت جریان نفت خام خود را به سمت آسیا تغییر مسیر داده و از اتحادیه اروپا دور کند. اروپا بزرگ‌ترین بازار انرژی روسیه است. خریداران آسیا پاسفیک که تحت تاثیر تحریم‌های غربی قرار ندارند تمایل فراوانی به خرید بشکه‌های ارزان‌قیمت نفت روسیه نشان داده‌اند. البته صادرات نفت روسیه به آسیا طی هفته‌های اخیر ثابت بوده است.

طبق گزارش وزارت انرژی روسیه، تولید نفت این کشور در 3 روز اول ماه اوت به‌طور متوسط برابر با 10.51 میلیون بشکه در روز بوده‌است، یعنی 2.5 درصد کمتر از ماه گذشته. البته بسیاری دلیل این کاهش تولید را محدودیت‌های فصلی می‌دانند نه تاثیر تحریم‌های غرب.

شرکت گازپروم تولید گاز خود را در بحبوحه صادرات کمتر به اتحادیه اروپا کاهش داده‌است. این شرکت صادرکننده گاز و میعانات گازی به اروپاست.  

انتهای پیام/15