اقبال مخاطب‌ها به کتاب‌های سیاسی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب “با آخرین نفس‌هایم» خاطرات خود نوشت لوئیس بونوئل که در سال جدید با ترجمه علی امینی نجفی از سوی انتشارات کتابسرای نیک منتشر شده با استقبال علاقه‌مندان به این کارگردان شناخته شده، در صدر فهرست پرفروش‌های حوزه علوم انسانی قرار گرفت. لوئیس بونوئل، (Luis Buñuel) کارگردان و فیلم‌ساز اسپانیایی است که هر چند بونوئل به اعتبار محل تولدش فیلم‌ساز اسپانیایی نامیده می‌شود اما نخستین فیلمش، سگ اندلسی، را به همراه سالوادور دالی در فرانسه ساخت و بیشترین فیلم‌هایش را نیز در مکزیک و فرانسه ساخته است. او در خلال جنگ دوم جهانی و پس از آن ملیت آمریکایی را برگزید. بونوئل کتاب “با آخرین نفس‌هایم» را یک سال پیش از مرگش و در زمانی نوشت که به دلیل ضعف بدنی قادر به ساختِ فیلم و کارگردانی نبود.

بونوئل در این اثر از ساده‌ترین و مهم‌ترین اتفاقات زندگی‌اش با زبانی واضح و صریح سخن گفته، که خود به جذابیت کتاب افزوده است. خاطرات بونوئل اولین‌بار در سال 1371 توسط نشر هوش و ابتکار منتشر شد و مورد استقبال قرار گرفت. اما پس از سال‌ها این کتاب درسال جاری از سوی انتشارات کتابسرای نیک چاپ شد.

کتاب “جامعه‌شناسی تشیع» نیز محصول فعالیت جمعی پنج‌ساله گروه مطالعاتی جامعه‌شناسی تشیع با راهبری علمی دکتر سارا شریعتی که از سوی انتشارات نگاه معاصر منتشر شده، جایگاه دوم این فهرست را به خود اختصاص داد. در این کتاب 97 اثر منتشر شده از زمان ورود صنعت چاپ به ایران تا کنون که با رویکرد اجتماعی به بررسی تشیع پرداخته‌اند، مورد نقد و تحلیل قرار گرفته است و مسائل اساسی برآمده از کتابشناسی آن حوزه خاص را بیان شده است.

سومین کتاب پرفروش این حوزه کتاب “درس‌های دموکراسی برای همه» نوشته حسین بشیریه است از سوی انتشاران نگاه معاصر در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته؛ این کتاب طی 8 فصل مباحثی در باب مبانی فکری دموکراسی، اندیشه‌های بنیان‌گذاران دموکراسی، تاریخچه و مبانی حکومت دموکراتیک دموکراسی را ارائه کرده است. همچنین احزاب و انتخابات، انواع دموکراسی و آینده دموکراسی نیز مطالب بعدی این کتاب هستند.

همچنین “هنر شفاف اندیشیدن» نوشته رولف دوبلی بقا ترجمه عادل فردوسی‌پور از نشر چشمه، “تغییر مذهب در ایران» نوشته ریولا جوردی ابی صعب، با ترجمه رفعت خواجه‌یار از نشر تمدن علمی، مردم در سیاست ایران» نوشته یرواند آبراهامیان، با ترجمه بهرنگ رجبی از نشر چشمه، “جنس ضعیف» نوشته اوریانا فالاچی، با ترجمه یغما گلرویی از نشر نگاه، “سیاست‌های خیابانی» نوشته آصف بیات با ترجمه اسدالله نبوی چامشی از نشر شیرازه، “4 اثر از فلورانس اسکاول‌شین» نوشته رابرت گرین با ترجمه محمدرضا آل‌یاسین از نشر پیکان و “اثر مرکب» نوشته دارن هاردی با ترجمه لطیف احمدپور و میلاد حیدری از نشر شریف دیگر آثار حاضر در این فهرست هستند.

ردیف
عنوان
نویسنده/ مترجم
ناشر
قیمت (تومان)
درباره کتاب

1
با آخرین نفس‌هایم
لوئیس بونوئل/ علی امینی نجفی
کتابسرای نیک
39000
کتاب خاطرات خودنوشت بونوئل که در آن ساده‌ترین و مهم‌ترین اتفاقات زنده‌گی‌اش را با زبانی واضح و صریح بیان کرده

2
جامعه‌شناسی تشیع
سارا شریعتی و دیگران
نگاه معاصر
58000
بررسی انتقادی 97 اثر منتشر شده در ایران که با رویکرد اجتماعی به بررسی تشیع پرداخته‌اند

3
درس‌های دموکراسی برای همه
حسین بشیریه
نگاه معاصر
11000
مبانی علم سیاست تاسیسی؛ بررسی مبانی فکری دموکراسی و اندیشه‌های بنیانگذاران آن

4
هنر شفاف اندیشیدن
رولف دوبلی/ عادل فردوسی‌پور
چشمه
25000
اثری درباره مدیریت روابط و روان‌شناسی خطاهای رفتاری

5
تغییر مذهب در ایران
ریولا جوردی ابی صعب/ رفعت خواجه‌یار
تمدن علمی
24500
پرسش‌هایی درباره امپراتوری، ملت، جامعه مذهبی و تغییر، رهبری روحانیت در عصر صفوی

6
مردم در سیاست ایران
یرواند آبراهامیان/ بهرنگ رجبی
چشمه
14000
پنج پژوهش در مورد نقش و جایگاهِ مردم در سیاست

7
جنس ضعیف
اوریانا فالاچی/ یغما گلرویی
نگاه
14000
گزارشی از سفرهای خود به نقاط مختلف جهان شرح وضعیت زنان آن سرزمین

8
سیاست‌های خیابانی
آصف بیات/ اسدالله نبوی چامشی
شیرازه
20000
این کتاب سعی در به تصویر کشیدن مبارزات آن گروه‌های اجتماعی‌ای که به واسطه عدم تعلق به طبقه یا قشر معینی، از دید جامعه‌شناسی و علوم سیاسی جدید پنهان مانده دارد

9
4 اثر از فلورانس اسکاول‌شین
رابرت گرین/ محمدرضا آل‌یاسین
پیکان
10000
بررسی چهار اثر از فلورانس اسکاول شین در یک کتاب

10
اثر مرکب
دارن هاردی / لطيف احمد‌پور، ميلاد حيدری
شریف
15000
راه‌های رسیدن به موفقیت و جهشی بزرگ در زندگی

این گزارش بر اساس آمار فروش کتاب‌فروشی‌های شهر کتاب مرکزی، شهر کتاب ابن‌سینا، شهر کتاب شهید بهشتی، چشمه‌(کریمخان)، افق، امیرکبیر، دف، مرکز، جیحون، همیشه و فراموشی تنظیم شده است.

* اینجا بخوانید
پرفروش‌های حوزه علوم انسانی در هفته دوم فروردین ماه (اینجا)
پرفروش‌های حوزه علوم انسانی در هفته سوم فروردین ماه (اینجا)