انتقاد صریح مسکو از موضع «بورل» درباره متن پیشنهادی در نشست وین

انتقاد-صریح-مسکو-از-موضع-«بورل»-درباره-متن-پیشنهادی-در-نشست-وین

به گزارش خبرگزاری مهر، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی امروز پنجشنبه در پیام هائی توئیتری به موضوع گیری پیرامون متن پیشنهادی اتحادیه اروپا در مذاکرات برچیدن تحریم های ضدایرانی اخیر در شهر وین پرداخت.

نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین در این باره نوشت: وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: طبق گفته سخنگوی اتحادیه اروپا طرف‌ های مشارکت‌ کننده در گفتگوهای وین با این انتخاب مواجه هستند که یا متن فعلی را بپذیرند و یا اینکه بدانند که گفتگوها شکست خورده است.

وی دراین باره اضافه کرد: کمیسیون مشترک برجام به هماهنگ‌ کننده اتحادیه اروپا (جوزف بورل) اجازه نداده که اظهارات این چنینی را مطرح کند.

«میخائیل اولیانوف» در این باره ادامه داد: روسیه متقاعد شده است که احیای برجام تنها راه معقول و موثر پیش رو است. این امر منجر به لغو تحریم های غیرقانونی علیه ایران، تقویت عدم اشاعه و ایجاد شرایط بهتر برای توسعه گفتگوهای امنیتی منطقه ای خواهد شد.

انتقاد صریح مسکو از موضع «بورل» درباره متن پیشنهادی در نشست وین

«ایوان نچایف» (Ivan Nechayev) معاون اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه روسیه نیز ساعاتی پیش در نشست خبری با اشاره به مذاکرات اخیر برچیدن تحریم های ضدایرانی اعلام کرد که حصول یک نتیجه مثبت در روند مذاکرات مرتبط با احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در رابطه با برنامه هسته ای ایران امکان پذیر است.

معاون اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه روسیه در این خصوص گفت: کار روی پروژه بسته احیاء (توافق هسته ای) زمانی به پایان خواهد رسید که منافع همه طرف های مشمول به طور مناسب پذیرفته شود. ما امیدواریم که این موضوع برای واشنگتن و همچنین بروکسل و دیگر پایتخت های اروپایی روشن شده باشد. ما معتقدیم که نتیجه مثبت مذاکرات کاملا محتمل است. هیچ مسئله لاینحلی بین بازیگران کلیدی (در این مذاکرات) وجود ندارد. قبلاً بارها ثابت شده است که نزدیک شدن مواضع کاملاً به اراده سیاسی کافی همه طرف های درگیر بستگی دارد.

«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه در پیامی توئیتری نوشت: مذاکره کنندگان این چند روز از گفتگوها و مذاکرات غیرمستقیم بین ایالات متحده و ایران برای تنظیم دقیق و رسیدگی به تعداد انگشت شماری از موضوعات باقیمانده در متنی که من در ۲۱ ژوئیه گذشته به عنوان هماهنگ کننده برجام بر روی میز گذاشتم، استفاده کردند. با این حال، پشت هر موضوع فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی نهفته است که باید در پایتخت ها اتخاذ شود. اگر این پاسخ ها مثبت باشد، ما می توانیم این قرارداد را امضا کنیم.

جوزف بورل مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در گفتگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران هم گفته بود: معتقدم در دور اخیر گفتگوهای وین، پیشرفت نسبی حاصل شده است. ارزیابی من از این مرحله مذاکرات مثبت است. ما به عنوان هماهنگ کننده به تلاش‌های خود برای نزدیک تر کردن دیدگاه‌ها تا رسیدن به نتیجه خوب برای همه طرف‌ها ادامه خواهیم داد.

این در حالی است که یک مقام وزارت امور خارجه پیشتر در مورد این دور از مذاکرات وین گفته بود: در ۴ روز گذشته مذاکرات فشرده ای در خصوص چند موضوع باقیمانده برای اطمینان از تأمین ملاحظات و نگرانی های کشورمان برگزار شد. در جریان این گفتگوها ما مواضع خود را با طرف های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد. با توجه به مباحث صورت گرفته طی چهار روز گذشته، امروز انریکه مو را چند ایده در مورد برخی موضوعات باقیمانده به طرف ها ارائه داد؛ ما به محض دریافت این ایده ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به ایشان منتقل کردیم، اما طبیعتاً این موارد نیازمند بررسی جامع هستند و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد.