برخی از شهرستان ها از پزشک عمومی هم محروم اند


برخی از شهرستان ها از پزشک عمومی هم محروم اند

حبیب الله دهمرده گفت: وقتی پزشکان بعد از پایان دوران تحصیل از خدمت در مناطق محروم و یا شهرای مرزی و شهرستان ها استنکاف می کنند، قطعا ما با کمبود پزشک مواجه خواهیم شد.

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: قطعا باید تعداد پزشک و متخصص در همه شهرها و استان ها با نیازهای جامعه متناسب باشد. البته در این بین باید برخی از مسائل را در افرایش ظرفیت پزشک در نظر گرفت. 

حبیب الله دهمرده در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج بیان کرد: وقتی پزشکان بعد از پایان دوران تحصیل از خدمت در مناطق محروم و یا شهرای مرزی و شهرستان ها استنکاف می کنند، قطعا ما با کمبود پزشک مواجه خواهیم شد. با این کمبود مردم دچار مشکلات زیادی می شوند. پزشکان باید دوران طرح خود را طبق قانون طی کنند و اصولا خدمت به مردم باید یک فرهنگ باشد.

نماینده زهک و زابل در مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: وقتی ما از دانشجوی پزشکی برای خدمت بعد از تحصیل که طرح نامیده می شود در مناطق محروم و مرزی تعهد می گیریم باید بر این تعهد استوار بماند و دینش را به مردم و کشورش با این کار ادا کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: وقتی این پزشکان جوان فارغ التحصیل به این تعهد خود پایبند نمانند و بعد از این دوره نیز باز هم به شهرهای بزرگ برای طبابت کوچ کنند قطعا ما با مشکل کمبود پزشک عمومی و متخصص در شهرهای مرزی و محروم مواجه و از طرفی نیز با وفور پزشک در شهرهای بزرگ و یا تهران مواجه می شویم. ما باید به پزشکان جوان نوع دوستی و تعهد را نیز در کنار طبابت آموزش دهیم. در واقع یک پزشک باید به فضائل اخلاقی نیز آراسته باشد.

دهمرده بر این مساله که  باید برای این پزشکان که غالبا جوان هستند امکاناتی فراهم شود تا در مناطق محروم خدمت کنند نیز تاکید کرد.

وی سپس افزود: به عنوان مثال، یک دانشگاه در سیستان بلوچستان اگر امکاناتی را که در تهران هست، داشته باشد، قطعا می توانیم اساتید را برای تدریس و تربیت پزشک به این استان دعوم کنیم در عین حال نیز فارغ التحصیلان این دانشگاه به جای کوچ به تهران برای طبابت در همان استان بومی خود مانده و به مردم محروم خدمت می کنند. ما باید علاوه بر افزایش ظرفیت پزشک امکانات مناسب نیز برای حضور پزشکان را در استان های مرزی و یا مناطق محروم فراهم کنیم.

دهمرده در پایان متذکر شد: به طور کلی مردم در مناطق محروم و مرزی از بسیاری از نعمت های پزشکی محروم اند. حتی در برخی از مناطق یک پزشک عمومی بر یا مراجعه مردم نیست و باید برای درمان به شهرها و یا شهرستان های مجاور مراجعه کنند.