بهبود شانه‌های آسیب دیده در تمرینات ورزشی با حسگر کریگامی

به گزارش ایسنا و به نقل از چاینا نیوز، محققان، ورق نازک پلاستیکی را به صورت لایه‌ای و به شکل بیضی‌های متحدالمرکز ‌برش زدند تا به حلقه‌های مارپیچی جدا از هم تبدیل شوند و از آن مانند پوششی بر روی شانه‌های آسیب‌دیده استفاده کردند. سپس این قطعه کریگامی را به دو کشش سنج، یکی در امتداد گوشه شانه برای بالا بردن وپایین آوردن بازو و دیگری در قسمت پشت شانه برای اندازه گیری حرکات متقاطع بدن تجهیز کردند.

پژوهشگران اطلاعات حسگر کریگامی در حرکات بازو را با استفاده از دوربین مجهز به سیستم ردیابی حرکت کنترل کردند و از این سیستم دارای نشانگرهای انعکاسی برای مسیریابی زاویه‌های حرکتی بازو و شبیه سازی رایانه‌ای استفاده کردند.

پژوهشگران معتقدند که این نوع حسگر ارزان قیمت می‌تواند برای درمان جسمانی  بیماران به کار رود، تا بتوانند تمرینات ورزشی را به راحتی انجام دهند و شاهد پیشرفت درمان خود از طریق نرم افزارهای کاربردی گوشی‌های هوشمند باشند. این روش به اجرای صحیح  تمرینات ورزشی کمک کرده و اطلاعات در مورد پیشرفت درمان هر بیمار را به پزشکان ارائه می دهد.

ارین افکه دانشجوی دکترای علوم و مهندسی مواد در دانشگاه میشیگان گفت: به دلیل اینکه می توان طرح برش را با انحناهای تمام قسمت‌های مختلف بدن منطبق کرد، می‌توان از آن برای ردیابی شکل حرکت فرد نیز استفاده کرد، به عنوان مثال شما هنگام بلند کردن اجسام ، همزمان با مقدار کشش اعمال شده بر روی مفصل، می توانید از انجام حرکت نادرست در زمان واقعی آگاه شوید و از آسیب دیدگی  آن جلوگیری کنید.

ماکس اشتاین ، استاد علوم و مهندسی مواد در دانشگاه میشیگان، اظهار کرد: پارگی در رباط صلیبی قدامی آسیبی جدی در زانوی بسیاری از ورزشکاران است که بیشتر در اثر کشش‌های زیاد رخ می‌دهد. چنین آسیب مشابهی درمفصل شانه نیز اتفاق می‌افتد. این حسگرهای ارزان قیمت می‌توانند  چنین فشارها را اندازه گیری کنند تا ورزشکاران و مربیان بتوانند مشکلات به وجود آمده را تشخیص دهند و از آسیب‌های جدی پیشگیری نمایند.

نتایج این تحقیق در نشریه Advanced Material Technologies منتشر شده است.

انتهای پیام