بیش از 75 درصد دانش‌آموختگان دانشگاه صدا و سیما در "رسانه ملی" استخدام شدند

بیش-از-75-درصد-دانش‌آموختگان-دانشگاه-صدا-و-سیما-در-"رسانه-ملی"-استخدام-شدند

شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما همزمان با اعلام نتایج آزمون سراسری و انتخاب رشته داوطلبان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: در سال 1400 ضریب استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاه صدا و سیما در رسانه ملی 78 درصد بود و این دانشگاه منبع اصلی جذب نیروی انسانی سازمان صدا و سیما است.

اسفندیاری افزود: دانشگاه صدا و سیما، دانشگاهی جامع در علوم و هنرهای رسانه است که برای تربیت نیروی انسانی نخبه، کارآمد، متعهد و انقلابی در رشته‌های فنی و مهندسی، هنری و تولیدی، علوم ارتباطات و رسانه در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. 

رئیس دانشگاه صدا و سیما تأکید کرد: در مقطع کارشناسی  رشته‌های «مهندسی برق»، «روزنامه‌نگاری»، «کارگردانی تلویزیون» و «تلویزیون و هنرهای دیجیتال» را داریم. رشته «تلویزیون و هنرهای دیجیتال» تنها رشته کارشناسی در تهران است که علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های انیمیشن و گرافیک تلویزیونی می‌توانند آن را انتخاب کنند. 

او با اشاره به رشته کارگردانی در دانشگاه صدا و سیما گفت: این رشته نیز منحصراً در تهران در دانشگاه صدا و سیما ارائه می‌شود و فرصتی برای علاقه‌مندان فراهم می‌کند تا در زمینه تولید تلویزیونی به عنوان کارگردان تحصیل کنند و هم‌چنین امکان گذراندن دروس تخصصی تدوین و تصویربرداری را نیز دارند. 

وی ادامه داد: رشته مهندسی برق در دانشگاه صدا و سیما دارای آزمایشگاه‌های تخصصی مربوط به فرستنده، پردازش صدا و تصویر است و تجهیزاتی دارد که  در شبکه‌ها و مراکز صدا و سیما نیز استفاده می‌شود. از سویی دیگر، دانشجویان این دانشگاه دوره‌های کارآموزی‌ را در سازمان صدا و سیما می‌گذارند که به آنان کمک می‌کند بلافاصله پس از پایان تحصیل بتوانند در رسانه ملی مشغول به کار شوند. 

رئیس دانشگاه صدا و سیما خاطرنشان کرد: در رشته کاردانی فنی دانشجویان در گرایش‌های فرستنده، صدا و تصویر و صدابرداری می‌توانند با دو سال و نیم تحصیل در دانشگاه صدا و سیما در رسانه ملی استخدام رسمی شوند.

اسفندیاری درباره رشته روزنامه‌نگاری در دانشگاه صدا و سیما گفت: هرچند این رشته در دانشگاه‌های دیگر نیز وجود دارد، اما در دانشگاه صدا و سیما به طور ویژه دانشجویان برای کار روزنامه‌نگاری رادیویی و تلویزیونی آموزش می‌بینند و در خبرگزاری صدا و سیما مهارت‌آموزی دارند. 

 

او در پاسخ به این سؤال که آیا صدا و سیما از بیرون جذب دارد یا خیر گفت: صدا و سیما براساس قانون مصوب مجلس و اساسنامه سازمان صدا و سیما موظف است که نیروهای تخصصی خود را از دانشگاه صدا و سیما جذب کند. اگر دانشگاه ما رشته‌هایی را نداشته باشد، مثلاً حسابداری، کارشناس حقوقی و  نیز در مشاغل خدماتی طبعاً سازمان از بیرون نیروی مورد نیاز را جذب می‌کند. 

رئیس دانشگاه صدا و سیما در پایان درباره شرایط پذیرش در این دانشگاه نیز گفت: براساس قوانین کشور و مقرراتی که در سازمان صدا و سیما وجود دارد، ورود به دانشگاه مستلزم احراز صلاحیت علمی و عمومی است و درنتیجه علاوه بر کنکور داوطلبان باید در مصاحبه‌های تخصصی و صلاحیت عمومی شرکت کنند. دانش‌آموختگان نیز بر اساس نظام امتیازبندی ارزیابی می‌شوند و استخدام و جایابی محل خدمت آنها بر اساس امتیازات علمی، فرهنگی و مهارتی است که در دوره تحصیل کسب می‌کنند. با این حال به طور میانگین در پنج سال گذشته 75 درصد دانش‌آموختگان در رسانه ملی استخدام شده‌اند. 

انتهای پیام/