تازه‌های لیست دوپینگ ۲۰۱۹ و لزوم آموزش به رده‌های سنی پایه

دکتر شهرام فرج‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: در لیست جدید آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ که در سال ۲۰۱۹ اعلام شده است و در یک دسته از مکمل‌های غذایی، محرک‌هایی وجود دارد که ممکن است آزمایش دوپینگ ورزشکار در اثر استفاده از این مکمل‌ها مثبت اعلام ‌شود. یکی از این ماده‌های دارویی «اپی اندروسترون» از گروه آنالوگ ها یا هم خانواده های  استروییدهای آنابولیک هستند که وجود آنها در بعضی از مکمل‌های غذایی گزارش شده‌است. همچنین ماده دارویی «ترتوکوینول» که در بعضی از کشورهای آسیایی به عنوان بخشی از داروهای سرماخوردگی از آن استفاده می‌شود می‌توانند باعث مثبت شدن آزمایش دوپینگ ورزشکار بدون اطلاع نسبت به این موضوع شود.

وی گفت: همچنین در بعضی از مکمل‌های غذایی ماده ای از خانواده متیل هگزان آمین وجود دارد که در داروهای  لاغری و مکمل های ضد خستگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ورزشکار بدون شناخت کافی نسبت به این گونه مکمل‌های غذایی پس از مصرف ناخواسته دچار دوپینگ مثبت می‌شود. بنابراین ورزشکاران باید قبل از استفاده از هر گونه مکمل غذایی از صحت و سلامت آن اطلاع پیدا کنند و سپس اقدام به مصرف مکمل کنند. در واقع در فهرست ۲۰۱۹ دو ماده دیگر به این خانواده از محرک ها اضافه شده است.

فرج‌زاده با بیان این که ورزشکاران مکمل‌های غذایی را از اشخاص نامطمئن خریداری نکنند، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از ورزشکاران وقتی برای شرکت در یک تورنمنت یا به صورت شخصی به خارج از کشور می‌روند اقدام به تهیه مکمل‌هایی از افرادی می‌کنند که شناخت کافی نسبت به آنها ندارند و دقیقا نمی‌دانند ماده سازنده‌ای که در مکمل استفاده شده مجاز است یا خیر؟ بنابراین توصیه می‌شود در مسافرت‌ها از خرید مکمل بدون نظارت پزشک پرهیز کنند تا ناخواسته آزمایش دوپینگ آنها مثبت نشود.

نایب رییس انجمن جهانی پیکرشناسی ورزشی با اشاره به این که آموزش‌های مبارزه با دوپینگ در تیم‌های پایه به صورت مقطعی و آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد، تصریح کرد: در گروههای هدف بویژه رده سنی جوانان و نوجوانان چون از نظر کنترل دوپینگ نظارت کمتری وجود دارد، آموزش‌های مبارزه با دوپینگ به صورت مقطعی است و جدی گرفته نمی‌شود. در حال حاضر مدارس فوتبال زیادی در کشور فعالیت می‌کنند که از نظر دوپینگ نظارت خوبی بر روی آنها وجود ندارد و آموزش مبارزه با دوپینگ در این گونه مدارس پیش بینی نمی‌شود. به طوری که وقتی این رده سنی وارد رده سنی بزرگسالان می‌شوند، اطلاعات جامعی از نحوه چگونگی پیشگیری از دوپینگ ندارند.

وی در پایان اظهار کرد: برنامه ملی در زمینه‌ی آموزش پیشگیری از دوپینگ در تیم های پایه نداریم و اگر آموزشی نیز وجود داشته باشد، به صورت مقطعی و فاقد استراتژی خاص است. همچنین درباره روانشناسی دوپینگ در تیم‌های پایه آموزش‌های لازم داده نشده و آمار دقیقی در این زمینه نداریم.

انتهای پیام