تامین آرد مصرف خبازی های لرستان از ۱۳ کارخانه / کیفیت نان در پلدختر به آرد بستگی ندارد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا از لرستان ؛  حجت بیرانوند در  نشست خبری با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار شده بود در پاسخ به سوال خبرنگار برنا مبنی بر  انتقاد مردم پلدختر در خصوص کیفیت نان در این شهرستان ، اظهار کرد:  آرد مصرف خبازی های لرستان از ۱۳ کارخانه آرد تامین می شود و نانوا مختار است متناسب با کیفیت و تقاضایی که دارد  از کارخانه مورد نظر خود ، آرد لازم را خریداری  کند.

 او با بیان اینکه در زمینه  خرید آرد  محدودیتی  برای نانوایان وجود ندارد ، افزود:  بعضا  یک واحد نانوایی می تواند از دو کارخانه نیز آرد مورد نیاز خود را  خریداری و تهیه کند لذا آرد مصرفی نانوایی ها در سطح استان یکسان است  و  نمی شود کیفیت نان در پلدختر را صرفا به موضوع آرد  نسبت داد .

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان  تصریح کرد:  کیفیت نان متاثر از عوامل متعددی است و یکی از آنها فقط مربوط به موضوع  آرد است که احتمال دارد در بحث کیفیت آرد نیز نوساناتی هم  وجود داشته باشد.

 بیرانوند بیان کرد: در قالب سند راهبردی که  تحت عنوان ” ارتقا کیفیت نان”  طراحی شده  است  تکالیف هر دستگاهی درخصوص ارتقا کیفیت نان به صورت شفاف مشخص شده است  تا در کارگروه شهرستان ها در دستور کار قرار بگیرد و هر دستگاهی نیز متناسب با وظایف خود ورود کند.

 او همچنین به تاثیر نیروی انسانی و خبازها در کیفیت نان اشاره کرد  و یادآورشد: نیروهای انسانی  شاغل در نانوایی ها را باید بیشتر مورد توجه قرار دهیم چون نقش عمده ای در بحث کیفیت نان خواهند داشت.

 بیرانوند با تاکید بر اینکه استفاده از خمیر مایه در  نانوایی ها را باید به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار داد ، خاطر نشان کرد: قبلاً نانوایی ها هزینه بالای  خمیر مایه را مورد بهانه قرار می دادند ولی  درحال حاضر دولت تحت عنوان کمک هزینه  روزانه  ۱۵درصد از میزان فروش نان را به صورت بلاعوض به  حساب نانوایان واریز می کند تا  بتوانند هزینه های خود را ازاین محل جبران کنند به همین دلیل نانوایی ها لازم است  از افزودنی های غیر مجاز خودداری کنند .

 مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان  با تاکید بر نظارت ، ورود و پاسخگویی دستگاه های مربوطه بر نانوایی ها  براساس  سند  راهبردی ارتقا  کیفیت نان ، عنوان کرد : با اجرای این سند به صورت تخصصی و رعایت موارد مد نظر می توانیم شاهد یک تحول  در بعد کیفی نان در سطح استان وشهرستان هایی مانند پلدختر باشیم هرچند تعدادی از واحد های نانوایی  به موضوع کیفیت نان توجه دارند ولی  نیاز است تا کارگروه آرد در هر شهرستان همچنان آسیب شناسی و برنامه ریزی کیفی نان  را مورد توجه قرار دهند  تا به سمت کیفیت بهتر نان حرکت کنیم.

 انتهای پیام

خبرنگار: رضا جودکی نژاد