تردید روسیه از کشته شدن سرکرده القاعده در کابل

تردید-روسیه-از-کشته-شدن-سرکرده-القاعده-در-کابل

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «ایوان نیچایف» معاون سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری اظهار داشت واشنگتن هنوز هیچ شواهدی درباره کشتن «ایمن الظواهری» سرکرده القاعده در حمله پهپادی در کابل ارائه نکرده است.

وی با تأکید بر اینکه مسکو ادعای آمریکا دراین‌باره را تأیید نمی‌کند، تصریح کرد: واشنگتن هیچ مدرکی را به عموم ارائه نداده است که تروریست مورد نظر از بین رفته است.

به گزارش «تاس»، نیچایف با اظهار اینکه نتیجه‌گیری ابتدایی می‌تواند پس از اظهارنظرهای رسمی مقامات فعلی در افغانستان صورت بگیرد، افزود: آنها تاکنون اظهار داشتند هیچ اطلاعاتی در مورد حضور ایمن الظواهری در پایتخت افغانستان ندارند.

وی همچنین تأکید کرد اقدامات تهاجمی نیروی هوایی آمریکا و حمله به خاک افغانستان سوالات جدی را به همراه داشته است، به طور مثال چه کشوری حریم هوایی خود را برای این حمله در اختیار آمریکا قرار داده است و اینکه در چنین اقداماتی، در صورت تلفات احتمالی غیرنظامیان، چه کسی مسئول و پاسخگو خواهد بود؟

این دیپلمات روس اضافه کرد: ما معتقدیم مقابله با تروریسم نیاز به تلاش‌های تلفیقی و یک رویکرد سیستمی دارد بدون اینکه از تهدید واقعی برای پوشاندن جاه‌طلبی‌های ژئوپلیتیکی شخصی استفاده شود. با قضاوت درباره این رویداد می‌توانیم بگوییم واشنگتن ترجیح می‌دهد با دنبال کردن منافع سیاست خارجی خود و بدون در نظر گرفتن حقوق بین‌الملل و حاکمیت ملی سایر کشورها آن طور که می‌خواهد عمل کند.

پیش از این «جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفته بود کاخ سفید برای کشتن الظواهری در کابل تأیید بصری دارد و نیازی به تأیید بیشتر نیست.

کربی به «سی‌ان‌ان» گفته بود: ما تأیید دی‌‌ان‌ای نداریم و قرار نیست این تأیید را بگیرم، چرا که بر اساس منابع و روش‌های متعددی که اطلاعات را جمع‌آوری کرد‌یم، به آن نیازی نداریم.

انتهای پیام/