تصویب ۱۷ هزار میلیارد تومان اعتبار در سفر رییس جمهور به کردستان

به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان؛  اسماعیل زارعی‌کوشا عصر امروز یکشنبه(30 مرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت آغاز هفته دولت در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان برگزار شد، با اشاره به اینکه طی سفر ریاست جمهوری به کردستان ظرفیت‌های مناسبی برای استان فراهم شده است، اظهار کرد: 189 مصوبه با اعتباری بیش از 17 هزار میلیارد تومان تصویب شده است که در بحث رسیدگی به حوزه‌های اولویت‌دار استان تخصیص می‌یابد. 

وی با ذکر اینکه برای تکمیل سدهای استان به عنوان مهم‌ترین پروژه در زمینه آبی استان، اعتباری بیش از دو هزار و 800 میلیارد تومان تصویب شده است، گفت: در حوزه  کشاورزی نیز مبلغ دو هزار و 500 میلیارد تومان تصویب شده است.

زارعی کوشا با ذکر اینکه در حوزه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش نیز طرح‌های اولویت‌دار در دستور کار قرار گرفته است، گفت: تجهیز سالن‌ها و در اماکن ورزشی، توسعه مراکز آموزشی و دانشگاهی، تجهیز پایانه‌های مرزی‌، ساخت بیش از یک هزار مسکن برای اقشار کم درآمد و 287 طرح تولیدی و خدماتی و سرمایه‌گذاری تسهیلاتی بالغ بر هفت هزار و 6

500 میلیارد، طرح اسب آهنین، طرح لاستیک، طرح فولاد زاگرس، طرح پسماند استان، طرح تایر رازی و راه‌اندازی شرکت هواپیمایی بومی از جمله طرح‌های شاخص تصویب شده در استان است.

وی با اعلام اینکه با راه‌اندازی شرکت هواپیمایی بومی می‌توان امکان استقرار پروازهای تهران _سنندج و سلیمانیه_سنندج را در استان فعال کرد، گفت: بنا به الزام واریز درصدی از درآمد معادن به منابع مالی استان، از رئیس جمهور درخواست شد تا  15 درصد سهم معادن به استان بازگردانده شود.

وی دیگر اقدام صورت گرفته در جریان سفر ریاست جمهوری را شناسایی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری هر شهرستان در کنار مشخص نمودن طرح‌های مولد اشتغال‌آفرین مبتنی بر دانش و دانش‌بنیان دانست و تصریح کرد: این طرح ها که در راستای خلق ثروت تعریف شده که یکی از مهم‌ترین آنها تأمین زیرساخت‌های مرز باشماق و ایجاد بزرگ‌راه مریوان_ باشماق به عنوان یک کنار گذر ضروری با کمک دولت و سرمایه‌گذاری بنیاد مسکن است. 

به گفته وی 591 طرح در استان با اعتباری بالغ بر سه هزارو 136 میلیارد تومان آماده کلنگ زنی و افتتاح است. 

استاندار کردستان با اشاره به اینکه 480 پروژه عمرانی قابل افتتاح با اعتبار دو هزار و 980 میلیارد تومان نیز تعریف شده است، ادامه داد: نباید هیچ پروژه‌ای تا تکمیل نهایی در رده پروژه‌های کلنگ‌زنی و قابل افتتاح قرار گیرد.

وی با ذکر اینکه پس از تکمیل خطوط انتقال و عملیات اجرایی سدهای استان انتظار مگی‌رود بستر توسعه بخش کشاورزی استان فراهم شود، خاطرنشان کرد: مشکل آب شرب سنندج نیز به زودی مرتفع خواهد شد  پروژه تا پاییز به اتمام خواهد رسید.

انتهای پیام