تمرینات ورزشی به بهبود بیماران دیابتی کمک می‎کند

دکتر وحید ولی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: دیابت شیرین دسته‌ای از سندروم متابولیک است که با علائمی همچون قند خون بالا و عدم تحمل گلوکز، کمبود انسولین، اختلال در اثربخشی عمل انسولین و یا هر دو مشخص می‌شود.

وی اضافه کرد: دیابت با ناهنجاری‌هایی در آنژیوژنز همراه است به گونه‌ای که علت بسیاری از تظاهرات بالینی در افراد دیابتی مثل نقص در ترمیم زخم، افزایش خطر رد پیوند، ناهنجاری‌های جنینی در مادران دیابتی، تشکیل ناقص عروق جانبی کرونر و… با اختلال در آنژیوژنز ارتباط دارند.

ولی‌پوری افزود: تمرینات ورزشی باعث تغییرات گوناگونی در عملکرد قلبی و عروقی می‌شوند که ازجمله آنها می‌توان به افزایش فعالیت آنزیم‌های هوازی و عملکرد فرآیند آنژیوژنز در عضله قلبی و عضله اسکلتی اشاره کرد.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: از آنجایی که چربی و گلوکز در گردش خون بیماران دیابتی افزایش می‌یابد به نظر می‌رسد که التهاب ایجاد شده در اثر انباشت بیش از حد گلوکز در بافت‌های بدن و ایجاد لخته‌های خون در رگ‌ها، از میزان گردش خون بکاهد اما مشاهده شده که در افراد دیابتی که به فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند، عوامل بازدارنده آنژیوژنز کنترل و عوامل پیش برنده آنژیوژنز تقویت می‌شود.
انتهای پیام