جریمه 20 میلیارد ریالی برای قاچاقچی دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال در اردبیل


جریمه 20 میلیارد ریالی برای قاچاقچی دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال در اردبیل

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل از جریمه ۲ میلیارد و ۱۴۴ میلیون تومانی قاچاقچی دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال (ماینر) در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، علی رحیمی‌آذر ، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل گفت: با گزارش بازرسان و ماموران نیروی انتظامی مبنی بر کشف و ضبط تعداد ۱۷دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال در حال استفاده از پشت بام خانه ای در شهر اردبیل، پرونده‌ای در این رابطه تشکیل شد.

وی افزود: متهم این پرونده ادعا می کرد که این ماینرها ایرانی بوده و قاچاق نیستند و استفاده از آنها مجاز می باشد در حالی که با استعلام از کارخانه سازنده و سازمان صنعت و معدن و تجارت خارجی و قاچاق بودن ماینرهای کشف شده محرز شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل گفت: با ارجاع پرونده به تعزیرات حکومتی موضوع به صورت ویژه و خارج از نوبت رسیدگی و به صدور حکم منجر شد.

رحیمی آذر می گوید: با توجه به گزارش اولیه ماموران نیروی انتظامی و اظهارات ضد و نقیض متهم و سایر شواهد و قراین اتهام انتسابی محرز و شعبه فرد خاطی را علاوه بر ضبط کالا به نفع دولت به پرداخت ۲ میلیارد و ۱۴۴ میلیون تومان جزای نقدی در حق دولت محکوم کرد.

وی پدیده قاچاق و هرگونه فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی را موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور دانست و گفت: برخورد با فرصت‌طلبان و سوء‌استفاده‌کنندگان و مفسدان اقتصادی از اولویت‌های سیستم قضایی است.

پول مجازی (بیت‌کوین) پیش از این با استفاده از رایانه‌های خانگی تولید می‌شد اما در سال‌های اخیر دستگاه‌های مخصوص استخراج این پول مجازی (ماینر) ساخته شده که واردات و استفاده از آنها در ایران غیرمجاز است.

استخراج ارزهای دیجیتال بویژه نوع بیت‌کوین نیاز به مصرف بالای برق دارد به گونه‌ای که برای استخراج هر واحد بیت‌کوین نیاز به تولید ۷۲ مگاوات ساعت برق است و با توجه به قیمت نازل برق در ایران بسیاری از استخراج‌کنندگان اقدام به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان می‌کنند این در حالی است که ارز دیجیتال تولید شده با این برق رایگان به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود.