جزئیات تفحص از استانداری خراسان رضوی/تصویب تفحص در کمسیون شوراها

علی حدادی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جلسه اخیر این کمسیون، گفت: بررسی طرح تحقیق و تفحص از استانداری خراسان رضوی در دستورکار اعضای کمسیون شوراهای مجلس قرار داشت.

سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس افزود: پس از بحث و تبادل نظر پیرامون این موضوع در نهایت اعضای کمسیون با طحر تحقیق و تفحص از استانداری خراسان رضوی، موافقت کردند.
متن کامل طرح تحقیق و تفحص  از استانداری خراسان رضوی به شرح ذیل است:

با توجه به اهمیت رعایت قانون و سلامت اداری و پاکدستی مدیریتی در استانداری خراسان رضوی و همچنین نحوه توزیع اعتبارات، عدم سوء استفاده از جایگاه و مقام، جلوگیری از تخلفات اداری و مالی، ضعف و قوت عملکرد استانداری و … و با عنایت به جایگاه نظارتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تحقیق و تفحص از استانداری خراسان رضوی انجام می‌شود.

موضوع اصلی تحقیق و تفحص: با توجه به دستورالعمل اجرایی شرایط عمومی و اختصاصی نحوه انتخاب و انتصاب فرمانداران و بخشداران (مصوبه شماره 578606 مورخ 1395.4.1 شورای عالی اداری)، میزان رعایت یا تخلف از این دستورالعمل قانونی در انتصابات فرمانداران و بخشداران استانداری خراسان‌رضوی چگونه بوده است؟  با توجه به دستورالعمل اجرایی نحوه انتخابات و انتصاب مدیران حرفه‌ای (مصوبه شماره 579095 مورخ 1395.4.1 شورای عالی اداری)، میزان رعایت یا تخلف از این دستورالعمل قانونی در انتصاب معاونین، مدیران‌کل، معاونین مدیرکل و … در استانداری خراسان رضوی چگونه بوده است؟ استانداری خراسان رضوی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

2- طبق قانون منع بکارگیری بازنشستگان، استفاده از افراد بازنشسته در دستگاه‌های اجرایی به ویژه در پست‌های مدیریتی تمام‌وقت ممنوع می‌باشد. میزان رعایت این قانون در استانداری خراسان رضوی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
3- نحوه توزیع و محل هزینه کرد 8 میلیارد تومان پرداختی وزارت کشور به استانداری خراسان رضوی در سال 1400 بابت تقویت زیرساخت‌های مرزی و اشتغال پایدار مرزنشینان (از محل سهم 20 درصد سوخت مرزنشینان)
4- نحوه هزینه‌کرد اعتبارات مربوط به هزینه‌های ضروری استاندار خراسان رضوی (مبلغ 2 میلیارد و 950 میلیون تومان) در سال 1400 در استانداری خراسان‌رضوی چگونه بوده است؟
5- میزان حضور و بازدیدهای استاندار خراسان‌رضوی از کلیه شهرستان‌های حوزه خدمت خود (استان خراسان‌ رضوی) چگونه و به چه میزان می‌باشد و چقدر در پیگیری و حل مشکلات مردم شهرستان‌های استان وقت گذاشته و مؤثر واقع می‌شود؟
6- میزان اعتبارات و کمک‌های مربوط به دهیاری‌ها و شهرداری‌های استان و نحوه توزیع آن در معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی چگونه بوده است؟
7- میزان اعتبارات غیر هزینه‌ای (تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، 3 درصد نفت و گاز، ارزش افزوده، توسعه متوازن و …) استان و نحوه توزیع آن در معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی چگونه بوده است؟
8- رابطه مالی فی‌مابین سازمان همیاری شهرداری‌های استان خراسان رضوی و استانداری و میزان دخالت یا عدم دخالت استاندار در انتخاب مدیرعامل این سازمان و سایر تصمیمات آن چگونه است؟
9- تعداد جلسات برگزار شده شوراها، کارگروه‌ها و … نظیر شورای برنامه‌ریزی، شورای معادن، شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت، کارگروه توسعه صادرات، کارگروه تنظیم بازار، و … توسط استاندار خراسان‌رضوی و میزان تأثیر این جلسات در افزایش سرمایه‌گذاری، صادرات، فعالیت معادن، کنترل قیمت‌ها و مدیریت بازار و … چیست؟
10- اسناد مالکیت ساختمان‌های در اختیار استانداری خراسان رضوی متعلق به چه مجموعه‌هایی است؟

انتهای‌ پیام/