حمله رژیم صهیونیستی به مردم غزه جنایت بین المللی است

ابوذر حسن زاده، کارشناس حقوقی در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم با اشاره به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به غزه اظهار داشت: افزایش و تکرار همیشگی نقض حقوق بشر رژیم صهیونیستی در برابر مردم فلسطین، کمیته ضد شکنجه سازمان ملل را بارها به واکنش وا داشت.  کمیته ضد شکنجه سازمان ملل درباره اقدامات رژیم صهیونیستی چندین بار به اسرائیل هشدار داد.

وی افزود: در یک گزارش این کمیته درباره مسائلی مانند بازداشت “اداری” مردم فلسطین از سوی این رژیم آمده است، استفاده رژیم صهیونیستی از قوه قهریه علیه فلسطینیها ، شرایط اسرای فلسطینی ها از جمله اعتصاب غذا و زندان انفرادی، تخریب منازل فلسطینی ها، خشونت شهرک نشینان اسرائیلی‌ علیه فلسطینی ها ابراز نگرانی شده بود.  بازداشت موسوم به اداری از جمله سیاست های دستگیری بدون تفهیم اتهام به شمار می آید که به مقام های این رژیم اجازه می دهد فلسطینی ها را بدون دلیل و تفهیم اتهام یا برگزاری محاکمه تا شش ماه زندانی کنند و دوران حبس این زندانیان برای مدت زمان نا محدود قابل تمدید خواهد بود.

این کارشناس حقوقی افزود: بیش از 7هزار فلسطینی در زندان های اسرائیل حضور داشتند که بر اساس گزارش های منتشر شده بسیاری از آنان در قالب به اصطلاح بازداشت اداری زندانی شده اند. این کمیته هم چنین درباره سیاست های رژیم اسرائیل در شکنجه و دیگر برخوردهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرکننده، یا مجازات های غیرقانونی از جمله مجازات کودکان و نوجوانان ابراز نگرانی کرده است.

حسن زاده گفت: نگرانی شدیدی در خصوص اقدام اسرائیل به عنوان یک قدرت اشغالگر در ادامه نقض حقوق بشر مردم فلسطین شامل استفاده بیش از حد زور و عملیات نظامی وجود دارد که موجب مرگ و زخمی شدن غیر نظامیان فلسطینی از جمله کودکان و زنان فلسطینی شده است.

وی ادامه داد: همچنین استفاده بیش از حد از زور علیه راهپیمایی های مسالمت آمیز و علیه خبرنگاران، استفاده از مجازات جمعی و محصور کردن مناطق تصرف زمین و گسترش شهرک سازی ها، ساخت یک دیوار در سرزمین های اشغالی فلسطینی، سیاست ها و اقدامات تبعیض آمیز علیه مردم فلسطین در سرزمین های اشغالی فلسطینی مانند شرق قدس، اختصاص تبعیض آمیز منابع آب میان شهرک نشین های اسرائیلی نگرانی های شدیدی را ایجاد کرده است.

به گفته وی سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده است “در سال 2015 خشونت های اعمال شده علیه فلسطینیان در کرانه باختری 305 مورد بوده است که این رقم نسبت به سال 2014 افزایش یافته است. در سال 2014 ، 217 مورد خشونت گزارش شده ؛ اما در سال 2015 این رقم به 305 مورد رسیده است. بر اساس گزارش سازمان ملل، در سال 2015 ،146 تن در فلسطین کشته شده اند که بیشتر آن ها فلسطینی بودند. بر همین اساس 94 فلسطینی در حملاتی کشته شدند که در آن اسرائیلی ها مدعی شده بودند قصد انجام حمله به آنها را داشته اند.

حسن زاده با بیان اینکه این موارد می رساند که رژیم صهیونیستی در کنار اشغالگری در فلسطین، انواع و اقسام نقض حقوق بشری در برابر مردم مسلمان این کشور را نیز اعمال کرده است، گفت: این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل نیز از اقدام در راستای کاهش نقض حقوق بشر اسرائیل خودداری کرده و با اقدام آن به دلیل قدرت حامیان اسرائیل جنبه عملی نداشته است.

این کاشناس حقوقی افزود: در حقوق بین الملل قواعد بنیادینی وجود دارند. این قواعد در سلسله مراتب حقوق بین الملل، در راس قرار گرفته و هر قاعده ی دیگری که مغایر با آن ها باشد بی اعتبار محسوب می شود و هر دولتی که بر خلاف این قواعد عمل کند، دارای مسولیت بین المللی خواهد بود. از جمله اصولی که به عنوان قاعده ی اَمره ، مورد پذیرش جامعه بین المللی قرار گرفته عبارتند از: اصل عدم توسل به زور و ممنوعیت تجاوز، اصل حق ملت ها در تعیین سرنوشت خود و اصل رعایت حقوق بین الملل بشر دوستانه. زیر پا گذاشتن قواعد اَمره و اصول شناخته شده بین المللی، نقض فاحش حقوق بین الملل محسوب شده و مسئولیت بین المللی و بعضا مسئولیت کیفری فردی را به همراه خواهد داشت.

وی با یادآوری این مطلب که حمایت و رفتار انسانی با مردم منطقه اشغالی، از اصول اساسی حقوق بین الملل در وضعیت اشغال خصمانه یک سرزمین است، خاطرنشان کرد:  فهرستی طولانی از تضمین های حقوق مردم، در کنوانسیون چهارم ژنو و پروتکل اول درج شده است.  از آن جمله است: احترام به شرف، حقوق خانوادگی، مراسم مذهبی، اموال خصوصی و آداب و رسوم سنتی، گروگان گیری، تنبیه دسته جمعی، تبعیض بر اساس زمینه های نژادی، مذهبی، سیاسی، انتقال یا اخراج مردم، در اختیار گرفتن کنترل مواد غذایی و دارویی، به نحوی که در جهت خلاف احتیاجات عادی مردم باشد ممنوع شده است. انتقال اتباع غیر نظامی قدرت اشغالگر به مناطق اشغالی نیز غیر قانونی است.

وی افزود: مطابق مقررات حقوق بین الملل بشر دوستانه، در صورت وقوع مخاصمه مسلحانه،  اعم از بین المللی و داخلی، طرفین مخاصمه در انتخاب روش ها و ابزار مورد استفاده در جنگ نامحدود نیستند بلکه روش های جنگی که صدمات بی مورد وارد ساخته و موجبات اَلام غیرضروری را فراهم آورد ممنوع است؛ هر چند از سلاح های مجاز استفاده شود.بر این اساس طرف های درگیر نمی توانند از هر روشی برای جنگ استفاده نمایند و باید تا آن جا از زور استفاده شود که برای غلبه بر طرف مقابل لازم است.

حسن زاده اضافه کرد: تجاوز و حمله رژیم اسرائیل به مردم غزه، بدون تردید نقض فاحش قواعد آمره حقوق بین الملل و در زمره جنایات بین المللی است. طبق موازین و مقررات حقوق بین الملل، از جمله قواعد عرفی، کنوانسیون های چهارگانه ژنو و پروتکل های الحاقی به کنوانسیون های مزبور و هم چنین ، قواعد حقوق بشر دوستانه بین المللی ، رژیم صهیونیستی مرتکب نقض فاحش و جدی مقررات مذکور شده است.

انتهای پیام/