دیدبان حقوق بشر: مردم افغانستان قربانی بی‌تفاوتی جامعه بین‎‌الملل هستند

دیدبان-حقوق-بشر:-مردم-افغانستان-قربانی-بی‌تفاوتی-جامعه-بین‎‌الملل-هستند

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، دیدبان حقوق بشر عامل اصلی سقوط اقتصاد افغانستان را قطع کمک‌های خارجی و وضع محدودیت بر معاملات اقتصادی بین‌المللی دانست.

در گزارش این نهاد که به مناسبت یک سالگی به قدرت رسیدن طالبان منتشر شده، آمده است تقریباً یک سال می‌شود بیش از 90 درصد افغان‌ها از ناامنی غذایی رنج می‌برند که منجر به سوء تغذیه حاد میلیون‌ها کودک شده و از بروز مشکلات جدی بهداشتی در درازمدت هشدار داد.

«فرشته عباسی» پژوهشگر افغانستان در دیدبان حقوق بشر با انتقاد از وضعیت حقوق بشر در سایه دولت موقت طالبان اظهار داشت: مردم قربانی ظلم طالبان و بی‌تفاوتی بین‌المللی هستند.

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت تعامل با طالبان افزود: آینده افغانستان تاریک خواهد ماند مگر اینکه دولت‌های خارجی به طور فعالانه‌تر با مقامات طالبان تعامل کنند و در عین حال آنها را به شدت در زمینه اقدامات حقوق بشری‌شان تحت فشار قرار دهند.

دیدبان حقوق بشر همچنین از دولت‌های خارجی خواست تا محدودیت‌های بخش بانکی افغانستان را کاهش دهند تا فعالیت‌های اقتصادی مشروع و کمک‌های بشردوستانه تسهیل شود.

این نهاد نظارتی اضافه کرد به نظر نمی‌رسد حمله هوایی آمریکا در کابل که منجر به کشته شدن «ایمن الظواهری» سرکرده القاعده شد، مذاکرات جاری بین آمریکا و طالبان را از مسیر خود خارج کرده باشد و از دو طرف خواست تا با فوریت برای دستیابی به توافقی برای رسیدگی به بحران اقتصادی افغانستان اقدام کنند.

در ادامه گزارش با تشریح وضعیت بحرانی افغانستان آمده است: با آنکه غذا و مواد اولیه در بازارهای سراسر کشور موجود است. مطابق سطوح ناامنی غذایی تحت سیستم ارزیابی برنامه جهانی غذا، تقریباً 20 میلیون نفر – نیمی از جمعیت – در  سطح 3 «بحرانی» یا سطح 4 «اضطراری»  قرار دارند. بیش از یک میلیون کودک زیر 5 سال – که در صورت محرومیت از غذا به ویژه در معرض خطر مرگ قرار دارند –  از سوء تغذیه حاد طولانی مدت رنج می‌برند.  برنامه جهانی غذا در ماه ژوئن گزارش داد ده‌ها هزار نفر تنها در ولایت غور به سطح 5 «فاجعه بار» ناامنی حاد غذایی، که پیش درآمدی بر قحطی است، سقوط کرده‌‍‌اند.

انتهای پیام/.