روایتی متفاوت از بیمارستان روانی "امین آباد"

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس،امید رضایی،رئیس مرکز آموزش-درمانی روانپزشکی رازی (امین آباد) در نشست خبری با اشاره به فعاایت این بیمارستان به عنوان قطب اول روانپزشکی کشور،گفت:سابقه این بیمارستان به سال ۱۲۹۷ برمی گردد .

وی با اشاره به اهم  برنامه های مرکز که تا پایان سالجاری  اجرا می شود،افزود: این برنامه ها  شامل  مرکز ایثار و برنامه گسترده برای آن است که  ساختمانی با ظرفیت 300 تخت بستری در زمینی به مساحت شش هزار مترمربع و بنای حدود 10 هزار متر مربع در دو طبقه توسط میر جلال لطیفی از نیکوکاران حامی بیماران روانپزشکی رازی، در ضلع شرقی ورودی بیمارستان روانپزشکی رازی ساخته شده که بعنوان مرکز آموزشی و درمانی ” ایثار ” در اختیار بیمارستان قرار گرفته است و  برنامه این مرکز، علاوه بر ادامه فعالیت تخصصی و دانشگاهی در این مرکز، تحول و جهش دوباره ای در شیوه درمان های روانپزشکی، غیر روانپزشکی و توانبخشی بیماران و مراجعان است تا مرحله دیگری از رشد و شکوفایی در مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی تجربه شود.

 وی با بیان اینکه این مرکز حدود ۱۰۰ هکتار وسعت و دارای ۱۳۷۵ تخت است،افزود: برنامه مرکز روانپزشکی رازی با توجه به موقعیت جغرافیایی آن و نیاز ساکنان منطقه، تاسیس درمانگاه های دیگر رشته های پزشکی مانند قلب، داخلی، نورولوژی یا مغز و اعصاب، و یا تخصص های مربوط به کودک و نوجوان و … در این بیمارستان انجام شده  تا بتواند به رفع نیازهای درمانی همه اهالی مناطق جنوب شهر تهران رسیدگی کند که برای اجرای این برنامه ، هماهنگی های لازم با وزارت بهداشت در جریان است تا این بیمارستان را متفاوت از دیگر مراکز درمانی دیده و تسهیلات لازم برای جذب متخصصان دیگر رشته های پزشکی برای مرکز رازی را در نظر بگیرند.

  رضایی با بیان اینکه ۹۵۰ بیمار روانی در این مرکز حضور دارند،افزود: نیمی از این تعداد بیماران مهمان همیشگی این مرکز هستند.

وی پروژه ساخت بیمارستان 540 تختخوابی جایگزین در دستور کار قرار دارد،تصریح کرد:  به دلیل قدمت ساختمان های بیمارستان رازی، پروژه ساخت بیمارستان جایگزین توسط وزارت بهداشت با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی برنامه ریزی شده است و بعد از چند سال که متوقف شده بود، مجددا عملیات اجرایی آن از سرگرفته شده و با توجه به اینکه مطالعات زیرساخت و نقشه کشی های آن انجام شده؛  امیدواریم که با حمایت دو وزارتخانه، عملیات اجرایی این پروژه هر چه زودتر آغاز شود.

 رئیس بیمارستان روانپزشکی رازی با اشاره به اینکه نیمی از بیماران حاد هستند،گفت:  با توجه به وسعت بیمارستان روانپزشکی و گستردگی آن، پتانسیل تاسیس باغات درمانی وجود دارد که طراحی و اجرای آن جهت ایجاد محیطی مفرح و پر نشاط برای بیماران اعصاب و روان آغاز شده است.

رضایی با اشاره به اینکه این مریض خانه از سال ۷۴ به واحد دانشگاهی تبدیل شده است،ابراز کرد: توریسم درمانی، برنامه دیگری است که وجود محیطی گسترده با توانمندی علمی، دانش و تجربه درمانی لازم جهت درمان انواع بیماری های اعصاب و روان، خدمات خوب و استاندارد در بخش هایی متفاوت در مرکز روانپزشکی رازی، امکان جذب بیماران خارجی، بویژه از کشورهای همسایه را فراهم کرده است.

  وی با بیان اینکه در سال جاری ۱۷۰ دانشجو و ۹۱۱ دانشجو از ۱۹ دانشگاه در این بیمارستان مشغول به تحصیل و آموزش هستند، مهمترین برنامه های آموزشی و پژوهشی مرکز را راه‌اندازی دوره‌های فلوشیپ روانپزشکی و برنامه افزایش ظرفیت استفاده از فیلد آموزشی در مرکز و همچنین برنامه آموزش خانواده های بیماران از جمله برنامه های آموزشی مرکز روانپزشکی رازی است برشمرد.

وی اضافه کرد: راه‌اندازی پژوهشکده سلامت روان (شامل مرکز تحقیقات سایکوز، مرکز تحقیقات توانبخشی روان، مرکز تحقیقات سوء مصرف مواد مخدر ) از جمله برنامه امسال بخش پژوهش مرکز را تشکیل می دهد.

وی مهمترین برنامه های اجرایی و پشتیبانی مرکز را  عقد تفاهم‌نامه با آسایشگاه کهریزک جهت همکاری ، همکاری با بهزیستی استان جهت ترخیص بیماران آسایشگاهی و بدون هویت مرکز رازی و انتقال آنان به مراکز نگهداری بهزیستی ، اجرای برنامه پزشکی از راه دور و ارائه خدمات در منزل ، ارتقای وضعیت نیروی انسانی بیمارستان در راستای استانداردهای کشوری و قانون بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت و ده ها عملیات نگهداری و بازسازی امکانات زیرساختی و تاسیساتی مرکز برشمرد که از جمله برنامه های امسال مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی است.
رضایی با بیان اینکه یک سوم بیماران روانی در این مرکز را زنان تشکیل می دهند،گفت:این مرکز با بالاترین امکانات دارویی و خدماتی مشغول به کار است.

انتهای پیام/