رژیم‎های غذایی و ورزش تأثیرات سودمندی بر سطوح ‏‎ BDNFدارند

وحید ولی‌پوری ده‌نو در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از راهکارهایی که سطوح عوامل تغذیۀ عصبی را افزایش می‌دهد، فعالیت بدنی و ورزش است.

وی با بیان اینکه مطالعات نشان داده‎اند که فعالیت‎های ورزشی حاد استقامتی و  مقاومتی می‎توانند به افزایش گذرای  BDNF منجر شوند، ادامه داد: عامل نوروتروفیک مشتق از مغز ( BDNF ) یکی از عوامل نوروتروفیکی است که شکل پذیری عصبی از عملکردهای اصلی آن است.

ولی‌پوری ده‌نو اضافه کرد: از آنجا که BDNF در هایپوکمپ، کرتکس و مخچه فعال بوده توانایی بالایی برای بهبود یادگیری و حافظه برخوردار است.

این دکترای فیزیولوژی ورزشی یادآور شد: فعالیت‌های استقامتی مانند دویدن و دوچرخه‌سواری سبب افزایش معنادار  BDNF پلاسمایی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر فعالیت بدنی و ورزش، تغذیه نیز می‎ تواند بر سطوح عوامل  تغذیۀ عصبی و فعالیت عصبی- شناختی تاثیرگذار باشد.

ولی‌پوری ده‌نو ‏افزود: رژیم‎های غذایی مشخص تأثیرات سودمندی بر سطوح BDNFدارند. برای مثال رژیم غذایی مدیترانه‎ای با افزایش  BDNF ارتباط دارد.

این مدرس دانشگاه لرستان تصریح کرد: محدودیت کالری نیز می‎ تواند سطوح BDNF و عملکرد مغزی را افزایش دهد.

وی گفت: به علاوه رژیم‎های غذایی با چربی بالا با کاهش سطوح BDNF در  ارتباط‎ هستند. بنابراین هر دوی فعالیت بدنی و تغذیه می‎توانند بر سطوح عوامل تغذیۀ عصبی به ویژه BDNFتأثیرگذار باشند.

انتهای پیام