سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس: به تجاری‌سازی ‌خودروهای هیبریدی روی خوش نشان نداده‌ایم

سخنگوی-کمیسیون-صنایع-مجلس:-به-تجاری‌سازی-‌خودروهای-هیبریدی-روی-خوش-نشان-نداده‌ایم

روح‌الله عباسپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با بیان اینکه امروز تولید خودروهای با پیشرانه هیبریدی به یک روند رایج در بین خودروسازان بزرگ دنیا تبدیل شده است، اظهار داشت: خودروهای با موتور هیبریدی دیگر خودروهایی برای آینده یا خودروهای مفهومی نیستند و باید صنعت خودروی ما هم سازوکارهای تولید این نوع خودروها را در کشور مهیا کند.

وی اضافه کرد: در سال‌های اخیر بسیاری از دانشگاه‌های ما خودروهای هیبریدی تولید کردند و با وجود شعارهای زیادی که در حوزه حمایت از تولید دانش‌بنیان می‌دهیم، اما هنوز به تجاری‌سازی این محصولات روی خوش نشان نداده‌ایم. بنابراین انتظار داریم تولید انبوه خودروهای هیبریدی باید به‌سرعت عملیاتی شود و نباید با تلف کردن وقت کاری کنیم در این حوزه هم از کشورهای پشرفته دنیا عقب بیفتیم.

عباسپور ادامه داد: خودروهای هیبریدی با استفاده از انرژی الکتریکی موجب صرفه‌جویی شگفت‌انگیز در مصرف سوخت به ویژه بنزین می‌شوند و به همین خاطر تولید این خودروها می‌تواند موجب صرفه‌جویی روزانه میلیون‌ها لیتر بنزین شود و به این ترتیب در درازمدت جایگزین خودروهای هیبریدی با خودروهای معمولی می‌تواند کشور ما را به یک صادرکننده بزرگ بنزین هم تبدیل کند.

وی یادآور شد: نکته بسیار مهم دیگر در تولید خودروهای هیبریدی عدم آلایندگی این خودروها برای محیط زیست است که به ویژه می‌تواند در شهرهای با هوای آلوده مانند تهران معجزه کند. در زمینه تولید خودروهای هیبریدی باید ضمن استفاده از فناوری‌های وارداتی نسبت به بومی‌سازی این فناوری‌ها از طریق دانشگاه‌ها و شرکت‌های استارت‌آپی حوزه خودروهای هیبریدی اقدام کنیم.

خودروسازان پیشران‌های جدید و به‌روز برای محصولات خود تولید کنند

نماینده مردم آوج و بویین‌زهرا در مجلس در بخش دیگری از این گفتگو با ذکر اینکه خودروسازان ایرانی باید به سمت تولید موتورهای جدید، کم‌مصرف و با قدرت بیشتر بروند، گفت: با وجود اینکه ایران‌خودرو سال‌ها قبل نسبت به تولید موتور ملی اقدام کرد، اما در سال‌های قبل شاهد فعالیت خاصی در حوزه تولید موتورهای خودروهای بومی نیستیم و هر چه داریم متعلق به یک یا 2 دهه قبل است.

عباسپور افزود: اینکه خودروهای مختلفی را تولید کنیم، ولی پیشران همه آنها همان موتورهای باقی‌مانده از دوران همکاری ما با شرکتی مثل پژو باشد، برای اعتبار خودروهای تولید داخل خوب نیست و با وجود اینکه در تولید خودروهایی مثل تارا و شاهین اتفاقات خوبی در حوزه طراحی افتادهُ باید به ارتقای پیشران و ویژگی‌های فنی خودروهای جدید هم اهمیت دهیم.

انتهای پیام/