شلیک گلوله به خودروی ماموران یگان حفاظت جنگل بهشهر/ قاچاقچیان چوب تحت تعقیب

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- منطقه ساری گفت : ۲تَن از قاچاقچیان چوب بامداد جمعه خودروی ایست و بازرسی را در منطقه جنگلی ” کشیر ” بهشهر مورد حمله قرار داده و با تفنگ ساچمه ای به سمت ماموران  شلیک  کردند که خوشبختانه خسارت جانی نداشته است.

سرهنگ مجید ذکریایی در تشریح این حادثه توضیح داد: پس از گزارشی که از سوی شهروندان از طریق سامانه ۱۵۰۴ مبنی بر شنیدن شدن صدای اره موتوری در منطقه جنگلی کشیر در بهشهر داده شد ، دو تَن از ماموران یگان حفاظت  جنگل  خلیل شهر با خودرو به منطقه اعزام شدند.

ماموران سالم ماندند

وی با بیان این که قاچاقچیان چوب به محض متوجه شدن حضور ماموران اره موتوری را خاموش و در تاریکی شب پنهان شدند، ادامه داد: از آن جایی که قاچاقچیان دارای سلاح شکاری ساچمه ای بودند از خلوتی و تاریکی شب استفاده کرده و از پشت با دو گلوله به سمت خودرو شلیک کردند که خوشبختانه گلوله ها به در و شیشه عقب خودرو اصابت کرد و ماموران سالم ماندند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و  آبخیزداری  مازندران منطقه ساری تصریح کرد: با توجه به تاریکی شب و شلیک گلوله  عاملان تیراندازی  فرار کردند، اما موضوع در کلانتری خلیل شهر صورت جلسه شد و گمانه زنی ها و پیگیری برای شناسایی عاملان تیر اندازی در حال انجام است.

سرهنگ ذکریایی با بیان این که امروز چند تن از مظنون این حادثه شناسایی شده اند، گفت: از آنجایی که بیشتر این افراد متخلف در منطقه قابل شناسایی هستند امیدواریم با همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضایی هرچه سریع تر عاملان تیر اندازی دستیگر و به مجاراتشان برسند.

169862031

جریمه قاچاق چوب به نسبت ارزش چوب هیچ است

وی یکی از مهم ترین مشکلات یگان حفاظت از جنگل را قوانین ناقص ومجازاتی که اصلا بازدارنده نیست، عنوان کرد و توضیح داد: جریمه قاچاق چوب به نسبت ارزش چوب  قابل مقایسه نیست، این که چوب تا ۲۰ برابر ارزش بیشتری نسبت به جریمه داشته باشد و قوانین نیز در مقابله با قاچاقچیان ناقص و یا بازدارنده نباشد ، چگونه می توانیم از مهم ترین عرصه طبیعی و جنگلی شمال با این تعداد نیروی اندک محافظت و مراقبت کرد.

وی بیان داشت ، از سال گدشته تا کنون ۱۷ نفراز ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی منطقه ساری ازسوی متجاوزان به خصوص قاچاقچیان چوب جنگل در اثر شلیک گلوله و سلاح سرد زخمی و آسیب جدی دندند، اما به دلیل نواقص قانونی و یا جریمه هایی که اصلا بازدارنده نیست، همین افرد متخلف به راحتی فعالیتشان را از سر می گیرند و در واقع علیه ماموران اقدام به شرارت می کنند.

ذکریایی تصریح کرد: بازدارنده نبودن مجازات سبب تجری متجاوزان و قاچاقچیان چوب های جنگلی در مازندران شده است ، مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی مازندران باید با همکاری دیگر نمایندگان استان های شمالی  قانون حفاظت و مقابله با قاچاق چوب را با جدیت پیگری و بازنگری کند.

وی گفت : در ابتدای سال جاری در شهرستان گلوگاه به نگهبانی یگان حفاظت منابع طبیعی منطقه حمله شد و حتی ضمن به آتش کشیدن یگان ،با سلاح شکاری به پنل خورشیدی  شلیک و خسارت زدند.

ذکریایی ادامه داد: باید مجازات پشیمان کننده ای علیه قاچاقچیان چوب جنگل تصویب و عملیاتی شود از سوی دیگر باید قدرت و اختیار ماموران یگان حفاظت از جنگل نیز بیشتر شود.

این مسوول حفاظت از جنگل های مازندران گفت: دستگاه قضایی نیز باید به تمام معنا از  ماموران حفاظت محیط زیست و یگان حفاظت از جنگل را طبق قانون حمایت و پشتیبانی کند.

وی گفت: امنیت جانی ماموران جنگل باید تامین شود تا حفاظت از جنگل نیز به درستی عملیاتی شود.

استان مازندران حدود دو میلیون و چهار هزار هکتار مساحت دارد که از این مقدار حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار آن عرصه های طبیعی شامل جنگل و مرتع است.

برای حفاظت و مدیریت عرصه های طبیعی مازندران ۲ اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در ساری و نوشهر فعالیت دارند که منطقه ساری حدود ۷۱ درصد و نوشهر حدود ۲۹ درصد این عرصه ها را مدیریت می کند.

در مجموع حدود ۵۴ درصد از عرصه های جنگلی شمال کشور را در اختیار دارد و همچنین نیمی از جنگل های هیرکانی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو در جغرافیای مازندران واقع است.