عباسپور: دانشگاه آزاد از ارکان پیشرفت علمی کشور است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) آیین اختتامیه دومین دوره جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد اسلامی‌(ابن‌سینا) عصر شنبه (دوم‌ اردیبهشت‌ماه) با حضور دکتر علی عباسپور، رئیس واحد علوم و تحقیقات، دکتر کرم‌الله دانش‌فرد، معاونت فرهنگی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، اشرف بروجردی، رئیس سازمان مرکز اسناد و کتابخانه ملی و جمعی از چهره‌های علمی و فرهنگی در تالار دکتر حبیبی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

بی نظیر بودن مرکز اسناد و کتابخانه واحد علوم تحقیقات در منطقه
عباسپور با اشاره به تاثیر دانشگاه آزاد اسلامی در پیشرفت علمی کشور اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی امروزه به‌عنوان یکی از ارکان پیشرفت علمی کشور مطرح است و بخش انتشارات علمی و فرهنگی واحد علوم تحقیقات نیز پابه‌پای دیگر مراکز علمی کشور در عرصه نشر کتاب فعالیت می‌کند.

وی افزود: مرکز اسناد و کتابخانه دانشگاه واحد علوم تحقیقات که دو سال پیش به دست دکتر حسن روحانی‌، رئیس جمهوری افتتاح شد در کشور و حتی در منطقه بی‌نظیر است. کتابخانه و مرکز اسناد واحد علوم تحقیقات در مساحت 50 هزار متر مربع شامل 30 هزار متر مربع کتابخانه بنا شده و برای حضور همزمان 700 دانشجو ظرفیت دارد. افزایش ساعت کار کتابخانه به 24 ساعت از اهداف واحد علوم تحقیقات است.

عباسپور درباره امکانات کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه علوم تحقیقات ادامه داد: کتابخانه این واحد از دانشگاه آزاد اسلامی از مجهز‌ترین امکانات برخوردار است. دانشجویان سراسر کشور می‌توانند از 300 هزار جلد کتاب و 50 هزار عنوان پایان‌نامه دیجیتالی همچنین یک و نیم میلیون کتاب و 50 میلیون مقاله دیجیتال استفاده کنند.

رشد صد در صدی ارسال اثر به دومین جایزه کتاب سال ابن‌سینا
کرم‌الله دانش‌فرد، معاونت فرهنگی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در شرح گزارش برگزاری دومین جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد اظهار کرد: در نخستین دوره جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد اسلامی که 15 اسفند‌ماه برگزار شد 500 اثر به دبیرخانه ارسال شد و از میان 24 اثر واجد شرایط 16 اثر در دو بخش شایسته تقدیر و برگزیده معرفی شدند.

وی افزود: در دومین دوره جایزه کتاب سال “ابن‌سینا» با مصوبه هیات رئیسه بخش‌های فنی، مهندسی و کشاورزی، پزشکی و پیراپزشکی همچنین بخش ویژه، شامل اندیشه و سیره بزرگان و زبان و ادبیات فارسی و بخش جنبی به جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد افزوده شد.

این مقام مسئول در دانشگاه آزاد اسلامی درباره اهداف برگزاری جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد گفت: تقویت جریان نظریه‌پردازی و تولید علم، ایجاد تعامل بین اهالی قلم با ایجاد شبکه نویسندگان، شناسایی آثار برتر و نویسندگان مستعد همچنین توجه به زبان و ادبیات فارسی و توجه و تبیین ابعاد شخصیت علمی امام‌خمینی(ره) از جمله اهداف برگزاری جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد اسلامی است.

دانش‌فرد با اشاره به فرآیند داوری دومین جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد افزود: بیش از 70 درصد آثار ارسالی به دبیر‌خانه جایزه کتاب سال شرایط لازم را از نظر کمی و کیفی دارا بودند. بیش از 200 استاد در داوری آثار مشارکت داشتند. با نظر هیات داوران از بین 21 اثر 15 کتاب برگزیده و هفت عنوان کتاب نیز شایسته نقدیر شناخته شدند. نویسندگان در مجموع یک اثر به دبیرخانه این دوره از جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد ارسال کردند که رشد صد در صدی را نشان می‌دهد.

فقدان هاشمی رفسنجانی داغ همیشگی دل مردم ایران است
اشرف بروجردی با اشاره به اهمیت اندیشه در زندگی بشر اظهار کرد: میراث مکتوب از‌ جمله عوامل ماندگاری ملت‌هاست؛ به‌عبارت دیگر سابقه فرهنگی در قاب میراث مکتوب جلوه‌گر می‌شود و برای ایرانیان گویای برخورداری از اندیشه والاست.

وی با اشاره به جایگاه اندیشه با توجه به نزول نخستین آیات به پیامبر اسلام(ص) ادامه داد: رفتار، گفتار و باور‌ ما با دینداری اجین شده است. ملت ایران ملت اندیشه است و انقلاب اسلامی نیز بر مبنای اندیشه شکل گرفت.

بروجردی ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: نبود هاشمی رفسنجانی داغ همیشگی دل مردم ایران است. تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی گام نخست در مسیر خدمت به جامعه علمی به حساب می‌آید.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار کرد: جایگاه کتابخانه ملی در حفظ و نگهداری میراث مکتوب بر کسی پوشیده نیست. در حال حاضر دو میلیون و 770 هزار جلد کتاب در کتابخانه ملی وجود دارد. اندیشگاه کتابخانه ملی نیز محل مناسبی برای حضور اندیشمندان و صاحب‌نظران است. امیدواریم که همانند سال‌های اخیر فضای امن،‌ آرام و آزاد برای عرضه اندیشه فراهم شود.