عتبات عالیات عراق و ایران منشأ همدلی، الفت و دوستی دو ملت است

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: روابط میان دو کشور ایران و عراق رابطه‌ای صرفاً بر پایه ارتباطات مهندسی، عمرانی و منافع اقتصادی نیست، بلکه رابطه‌ای مبتنی بر اعتقادات مذهبی، معنوی و دینی است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در سخنانی بیان کرد: نقاط مشترک فراوان فرهنگی و تاریخی بین دو ملت ایران و عراق وجود دارد و لزوم گسترش و تعمیق روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف موجب تحکیم امنیت و ثبات بیش‌ازپیش منطقه می گردد.

حجت‌الاسلام‌ مروی این سخنان را در دیدار نصیف جاسم الخطابی استاندار کربلا و هیئت همراه که با حضور استاندار خراسان رضوی در حرم مطهر امام رضا(ع) اظهار کرد و ادامه داد: استکبار و دشمنان دو ملت ایران و عراق خواهانِ برقراری رابطه دوستانه میان این دو کشور نبوده و درصدد ایجاد اختلاف بین این دو ملت هستند، زیرا منافع استکباری و استعماری خود را در ایجاد شکاف در روابط و تفرقه میان این دو کشور بزرگ و قدرتمند جهان تشیع می‌بینند.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین متذکر شد: دشمنان ایران و عراق مشترک هستند و به منظور مقابله با توطئه‌ها و دسیسه‌های تفرقه افکنانه دشمنان باید بر عمق‌بخشی، استمرار و تحکیم الفت، مودّت و برادری میان این دو کشور بزرگ تلاش کنیم.

وی تاکید کرد: عتبات عالیات عراق و ایران منشأ همدلی، الفت و دوستی این دو ملت می باشد و روابط میان دو کشور ایران و عراق رابطه‌ای صرفاً بر پایه ارتباطات مهندسی، عمرانی و منافع اقتصادی نیست، بلکه رابطه‌ای مبتنی بر اعتقادات مذهبی، معنوی و دینی است.

حجت‌الاسلام مروی ابراز کرد: ما امنیت، رفاه، آبادانی و عظمت عراق را امنیت، رفاه، آبادانی و عظمت ایران می‌دانیم و وظیفه خود می‌دانیم در صورت نیاز به این کشور برای رفع مشکلات کمک کنیم، و این امر نه از موضع برتری‌طلبی و سلطه‌جویی که خوی آمریکا و کشورهای استعمارگر بوده، بلکه از موضع انسانی، اسلامی، دینی و شیعی است.

تولیت آستان قدس رضوی یادآور شد: هنگامی‌که داعش به عراق حمله و بخش‌هایی از این کشور را اشغال کرد، تلقی ما در ایران این بود که گویی بخش‌هایی از خاک ایران اشغال شده است، و این موضوع تنها یک احساس درونی نبود بلکه مسئولان، نظامیان و در رأس آن‌ها شهید سردار سلیمانی همانند یک سرباز خود را در خدمت امنیت و استقلال عراق قرار دادند.

حجت‌الاسلام مروی خاطرنشان کرد: با توجه به حضور میلیون زائران حسینی در راهپیمایی عظیم اربعین و قرارگیری این راهپیمایی در فصول گرم سال، پیشنهاد درختکاری مسیر نجف تا کربلا برای تسهیل زیارت زائران اربعین را داریم و در فصول گرم سال، تابش شدید خورشید سختی‌هایی را برای زائران به دنبال دارد؛ لذا درختکاری مسیر نجف تا کربلا می‌تواند موجب تسهیل شرایط تشرف زائران به راهپیمایی اربعین شود.