علم بدنسازی در ایران سیر قهقرایی را طی می‌کند

غلامرضا جهانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با وجود این که علم بدنسازی در بهبود عملکرد بازیکنان فوتبال حرف اول را در دنیا می‌زند و هیچ بازیکنانی بدون داشتن آمادگی بدنی از نظر تکنیک و تاکتیک نیز عملکرد خوبی را در ۹۰ دقیقه بازی ندارد، متأسفانه این علم در ایران سیر نزولی خود را طی می‌کند و هنوز نتوانسته‌ایم شاهد بازی خوب و پرسرعت از سوی بازیکنان در رقابت‌های لیگ برتر باشیم.

وی گفت: به دلیل عدم نظارت سازمان لیگ بر روی عملکرد مربیان بدنساز، هر مربی با عنوان بدنساز به صورت رابطه‌ای و سلیقه‌ای وارد لیگ برتر می‌شود بدون این که شاهد پیشرفت چشمگیری در قدرت بدنی بازیکنان از نظر بدنسازی باشیم. امروز در دنیا متدهای جدیدی وارد علم بدنسازی شده است که فوتبال ما چه از نظر نرم‌افزاری و چه سخت‌افزاری نسبت به این تغییرات عقب است.

این مدرس بدنساز فوتبال تصریح کرد: وقتی لیگ برتر فوتبال ایران را با لیگ‌های برتر اروپا مقایسه می‌کنیم می‌بینیم جذابیتی که لیگ‌های اروپایی دارند، لیگ‌های برتر فوتبال ایران به خاطر پایین بودن میزان سرعت دوندگی بازیکنان از چنین جذابیتی برخوردار نیست و شاهد بازی پرتحرک، پویا و تماشاگرپسند از سوی بازیکنان فوتبال نیستیم.

جهانی تصریح کرد: متأسفانه به خاطر نبود دستورالعمل و قوانین خاص برای همکاری مربیان بدنساز با تیم‌های باشگاهی و تیم ملی، افرادی به عنوان مربی بدنساز وارد این حیطه می‌شوند بدون این که سوابق درخشانی در بدنسازی داشته باشند و یا همانند مربیان فوتبال دوره‌های مربیگری فیفا را سپری کرده باشند. در نتیجه به صورت رابطه و بدون این که سررشته‌ای در علم بدنسازی داشته باشند، وارد تیمی می‌شوند که در ارتقا و بهبود عملکرد بازیکنان نقش مثبتی ندارند.

وی در پایان گفت: امیدوارم سازمان لیگ برتر برای سال آینده قوانین مشخصی را برای جذب مربیان بدنساز در تیم‌های لیگ برتر تدوین کند تا علم بدنسازی پیش از این به قهقرا نرود.

انتهای پیام