علیزاده: برای پیشرفت علم در ورزش باید مسئولان از ادبیات علمی حمایت کنند

دکتر محمد حسین علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: اگر بخواهیم فعالیت‌های بیست سال اخیر پژوهشگاه را مورد ارزیابی قرار دهیم، می‌بینیم در ۵ سال اول تلاش پژوهشگاه ایجاد ساختار، تزریق نیروهای متخصص به بدنه پژوهشگاه و مهیا کردن فضای مناسب برای پژوهشگاه بود، در ۵ سال دوم تلاش این نهاد برای تولید کالاهای علمی متناسب با نیاز جامعه ورزشی و تولید کتاب و برگزاری همایش‌های بین‌المللی و تخصصی برای مطرح کردن جایگاه پژوهشگاه بود. در نهایت بعد از این که پژوهشگاه به بلوغ نسبی رسید و ساختار آن تثبیت شد، در حال حاضر این نهاد مرکز علمی معتبری نه تنها برای ورزش کشور بلکه برای رفع مشکلات آحاد مردم کشور محسوب می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چقدر پژوهشگاه در علمی کردن ورزش تاثیرگذار بوده است، گفت: علمی کردن ورزش خود یک فرایندی است که نیاز به حمایت از سوی دستگاههای اجرایی دارد. هر چند پژوهشگاه طی سالهای گذشته تلاش زیادی برای علمی کردن ورزش انجام داده، اما برای پیشرفت علم در ورزش باید مسوولان از ادبیات علمی در ورزش کشور حمایت کنند تا شاهد پیشرفت آن باشیم. 

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم در ارزیابی خود از عملکرد پژوهشگاه در طی ۲۰ سال گذشته افزود: پژوهشگاه با وجود تمام مشکلاتی که از نظر بودجه، ساختار، تشکیلاتی و …. داشت به سمت توسعه همه جانبه و رفع مشکلات ورزش کشور حرکت کرده و تمام تلاشش کمک به علمی کردن ورزش کشور بوده است. هرچند تا حدودی موفق بوده اما برای پیشرفت علم در ورزش باید مسئولان حمایت همه جانبه در این زمینه داشته باشند تا دستگاههای اجرایی بهتر به اهمیت علم در ورزش پی ببرند.

انتهای پیام