فشار بر ایران با اسم رمز «متن نهایی»/ پیشنهادات اتحادیه اروپا نه نهایی است و نه غیرقابل مذاکره

فشار-بر-ایران-با-اسم-رمز-«متن-نهایی»/-پیشنهادات-اتحادیه-اروپا-نه-نهایی-است-و-نه-غیرقابل-مذاکره

گروه بین‌الملل – رجانیوز: پس از اعلام خبر پایان دور اخیر گفتگوهای وین و بازگشت هیات‌ها به پایتخت‌ها، عملیات رسانه‌ای طرف غربی با محوریت نهایی بودن متن توافق آغاز شده است.

این جریان که با اعلام موضع اولیه یک مقام ارشد اتحادیه اروپا (احتمالا انریکه مورا) در گفتگو با خبرنگاران مستقر در وین در خصوص نهایی شدن پیش نویس توافق آغاز شد، با گفته‌های جوزف بورل و وزارت خارجه امریکا تکمیل شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده متن کنونی شامل پاسخ‌هایی به مسائلی است که در دوره‌های قبل باز مانده بوده و اکنون درباره تمام مسائل قابل مذاکره گفتگو شده است. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که متن اتحادیه اروپا تنها مبنای قابل تصور برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران است.

این ادعاها در حالی است که ‏اتحادیه اروپا بعنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات طی دیروز و امروز صرفا پیشنهادات اصلاحی طرف‌ها برای تدوین متن نهایی را به ایران ارائه داده و به گفته محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده، این طرف‌های گفتگو هستند که باید درباره «متن نهایی آینده» تصمیم بگیرند.

به کار گیری عبارت «متن نهایی آینده» گویای آن است که متن مذکور همچنان به عنوان پیش نویسی قابل بحث و گفتگو مطرح بوده و تلاش‌ها برای «نهایی و غیرقابل مذاکره» نشان دادن آن، بخشی از پازل فشار بر جمهوری اسلامی برای تن دادن به توافقی است که الزاما منافع ملی را تامین و تضمین نمی‌کند.