قفل قانون جدید درآمدهای پایدار شهری بر جهش تولید مسکن

 موسی الرضا حاجی بگلو  نایب رئیس شورای شهر مشهد مقدس و عضو شورای عالی استان ها در گفت و گو با خبرنگار فارس،  از ارائه طرح دو فوریتی در خصوص اصلاح فرآیند ساختمان سازی کلان شهرها خبر داد و ضمن انتقاد از قانون جدید درآمد پایدار شهری گفت:  با توجه به ابلاغ قانون درآمدهای پایدار شهرداری توسط رئیس جمهور از اول شهریور، شهرداری ها ملزم هستند تا تغییری در بحث تراکم داشته باشند وشیوه نامه ای که در گذشته اجرا می شود و تسریع در ساخت ساز در مشهد می شود را لغو و پرونده ها به کمیسیون ماده 5 ارجاع داده می شود و این اتفاق با تعطیلی شهر همراه خواهد بود. 

وی افزود: درست است به لحاظ ضابطه مندی قوانین شهرسازی، این اقدام خوب است اما آیا فکر کرده اند که ارجاع آن به کمیسیون ماده 5 که در اختیار اداره کل راه و شهرسازی و معاونت عمرانی است چه مشکلاتی به وجود می آورد؟ 

حاجی بگلو ادامه داد: اولین مشکلش این است که در کمیسیون ماده 5  بعضی از پرونده ها تا ۲ تا۳سال رسیدگی نمی شود و بار سنگین بر دوش این کمیسیون با قانون جدید گذاشته خواهد شد در حالی که توقع داریم پرونده های ساختمانی کلان شهرها به سرعت و طی دو هفته پاسخ داده شود. وقتی مدت زمان زیادی باید منتظر پاسخ باشیم عملا ساخت و ساز در شهر تعطیل می شود. این با طرح دولت در خصوص جهش تولید مسکن کاملا تضاد دارد. کار را خراب تر می کند و کمکی به حوزه مسکن نمی کند. 

عضو شورای عالی استان ها با بیان اینکه در برخی نقاط شهری طرح تفصیلی نداریم، بیان کرد: چگونه باید این پرونده ها را به ماده 5 ارجاع دهیم؟ حاشیه شهر مشهد که یک سوم جمعیت شهری را تشکیل داده طرح تفصیلی ندارد. دولت و مجلس کجای این قانون بدین موارد توجه داشته اند؟ 

وی از ارائه طرح دو فوریتی در شورای عالی استان ها خبر داد و گفت: طرحی در شورای عالی استان ها در این رابطه آماده کرده ایم که بیش از 60 امضا دارد. 

حاجی بگلو ضمن توضیح این طرح افزود: این طرح خواستار این است که دبیرخانه کمیسیون ماده 5 را در اختیار کلان شهرها (همانند تهران) قرار داده شود. تهران مشکلی در این زمینه ندارد چرا که دبیرخانه کمیسیون ماده 5 در داخل شهرداری مستقر هستند. دبیر آن هم شهردار است و مشکل حاد برایشان پیش نمی آید.

نایب رئیس شورای شهر مشهد مقدس ضمن تاکید بر لزوم حل این مشکل بیان کرد: از مجلس و دولت خواهش داریم که این طرح به ثمر بنشیند تا کلان شهرها هم مانند شهر تهران بتواننداقدام کنند.

انتهای پیام/