مداح: ترکیه از میزبانی استفاده کرد؛ دو مدال طلای ما گرفته شد/ تیم ملی جای خصومت نیست

مینو مداح در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص عملکرد ملی‌پوشان در مسابقات کشورهای اسلامی اظهار داشت: منهای مدال طلای ناهید کیانی، ما در این مسابقات در 2 وزن دیگر نیز می‌توانستیم به طور یقین مدال طلا بگیریم، اما ترکیه با وجود استفاده از ملی‌پوشان مطرح خود از شرایط میزبانی نیز استفاده کرد. قوانین جدید داوری نیز به گونه ای طراحی شده است که دست مربی و بازیکن بسته می‌شود و این معضل 5 اخطاره شدن در هر راند نیز کار ما را سخت می‌کند.

وی تصریح کرد: غزل سلطانی در دیدار نهایی وزن 49- کیلوگرم، راند یک را با اختلاف از حریف ترکیه‌ای خود برد، اما در راند دوم در حالی که 8 امتیاز از حریف خود پیش بود، داور، او  را 5 اخطاره کرد و در راند سوم نیز این اتفاق تکرار شد و این بار این سناریو با وجود اختلافی 10 امتیاز سلطانی تکرار شد. اتفاقی که حتی صدای داوران دیگر حاضر در سالن را در آورد. ترکیه در روز نخست مسابقات هیچ طلایی در بخش بانوان نگرفته بودند و در روز دوم به نوعی یک مدال طلا درآورد.

سرمربی تیم ملی تکواندو بانوان افزود: اکرم خدابنده در وزن هشتم در دیدار نیمه‌نهایی از سد نافیا کاس، رنکینگ دوم دنیا  از ترکیه که دو مدال طلای گرندپری و مدال جهانی را در کارنامه دارد، گذشت. یکی دیگر از ملی‌پوشان مطرح ترکیه نیز پای فینال به نرگس میرنوراللهی باخت و یک جورهایی خیلی از ورزشکاران ترکیه را از میدان خارج کردیم و در برخی بازی‌ها نیز شرایط میزبانی باعث شد ما شکست بخوریم.

مداح در مورد حذف زهرا پوراسماعیل گفت: زهرا پوراسماعیل تنها ورزشکاری بود که ما از او توقع داشتیم، اما کمتر از آنچه در توانش بود ظاهر شد. پوراسماعیلی حریف ترکیه‌ای خود را خیلی برتر و بزرگتر از خودش دید و این در حالی  است که می‌توانست بازی را برنده شود، اما به نوعی شرایط میزبانی و سر و صدای سالن نیز تاثیر گذار بود و شاید پوراسماعیل نتوانست مانند خدابنده خود را در شرایط بازی کنترل کند.

وی افزود: حریف پوراسماعیل دو هفته پیش در مسابقات نوجوانان جهان در صوفیه به مدال طلا  و عنوان فنی‌ترین بازیکن رسیده بود و فکر می‌کنم این مسئله روی پوراسماعیل تاثیرگذاشت و من از عملکرد ورزشکارم راضی نبودم. به طور کلی در 6 وزن دیگر 6 مدال کسب کردم که 5 تکواندوکار ما فینالیست شدند و حاصل آن  یک مدال طلا بود و سلطانی و ولی‌زاده نیز باید مدال طلا کسب می‌کردند. این مسئله نیز به دور از هر گونه اغراق و توجیه کردن است.

سرمربی تیم ملی تکواندو بانوان با تاکید بر باور دختران ایران به توانایی‌های خود تاکید کرد: با این بچه‌ها زندگی کردم و از لحاظ روحی و روانی آنها را می‌شناسم. در گذشته بازیکنان ما وقتی با بازیکنان صاحب نام بازی داشتند، قبل از ورود به میدان خود را می‌باختند و بازنده وارد زمین می‌شدند، اما در حال حاضر اینگونه نیست و بچه‌ها می‌خواهند در مقابل بهترین بازیکنان دنیا توانایی خود را نشان بدهند و تمام قد در مقابل خوب‌های دنیا اعلام وجود کنند و نظر کادرفنی و من را جلب کنند. ممکن است در برخی اوزان یک ذره این داستان متفاوت باشد، اما به طور کلی دختران ما خیلی بهتر شدند.

مداح در خصوص حضور در رقابت‌های گرندپری پاریس گفت: برای حضور در این مسابقات اقدام کردیم و انشالله با سه ورزشکار در این مسابقات حضور خواهیم داشت.

وی درخصوص اینکه گفته می‌شود اختلاف مانع اعزام بازیکن وزن یک به مسابقات کشورهای اسلامی بوده است، گفت: این بازیکن سعیده نصیری بود، اما  به هیچ عنوان با هیچ بازیکنی هیچ اختلافی ندارم. دو دختر جوان دارم و تمام این بچه‌ها را با تمام وجود مانند بچه‌های خودم می‌بینم. اردوی تیم ملی و مسئولیتی که برعهده‌ام است جای خصومت و دشمنی نیست و هر نتیجه‌ای بگیرم گُلی است که به سر خودم زدم و خدایی نکرده اگر اتفاق بدی هم بیفتد در نهایت باید پاسخگو باشم. به عنوان سرمربی تیم ملی تلاش می‌کنم اصلاً جای هیچ شک و شبهه‌ای برای هیچ کسی باقی نگذارم. قبل از اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا، نرگس میرنورالهی شاگرد باشگاهی‌ام در وزن 5 فیکس شد، اما بعد شرایطی پیش آمد که زهرا شیدایی در وزن چهارم مقابل نسترن ولی‌زاده پیروز شد و ما شیدایی را فیکس کردیم. در کمال ناباوری همه، ولی‌زاده را از وزن چهار به وزن پنج آوردم و او را در مقابل میرنورالهی قرار دادم که با اختلاف 2 امتیاز ولی‌زاده پیروز شد و من او را به قهرمانی آسیا اعزام کردم.

مداح خاطرنشان کرد: همه گفتند که چرا این کار را کردم و حق نورالهی بود که اعزام شود، اما اعتقاد دارم هر کسی در انتخابی پیروز شود باید اعزام شود و تمام تلاشم را می‌کنم حقی از کسی ضایع نشود. در مورد وزن یک نیز اینطوری نبوده و ایشان انتخابی زد و در انتخابی باخت و حذف شد. ما یک لیست 8 نفره اعلام کرده بودیم و به ما گفتند هر چقدر می‌توانید با نفرات کمتر اعزام شوید و در اوزانی که شانس مدال داریم بازیکن اعزام کنیم. سعی کردیم تعداد بیشتری ببریم، اما نصیری گزینه‌ای بود که کل کادر فنی با اعزام او مخالف بودند و یک تصمیم کاملاً فنی بود. البته این بازیکن هیچ مشکلی ندارد و این حق را دارد در انتخابی‌های بعدی دوباره تلاش کند و به تیم ملی برسد. 

وی در پاسخ به این سوال که اعزام مبینا نعمت‌زاده در فاصله کوتاه به سه رویداد قهرمانی آسیا و جهان بزرگسالان و نوجوانان باعث فشار به این بازیکن و مصدومیتش نخواهد شد، گفت: نعمت‌زاده در قهرمانی آسیا بزرگسالان کاهش وزن داشت، اما در نوجوانان مشکل و فشار کم کردن وزن را ندارد. از طرفی دیگر او با توجه به تجربه و پتانسیلی که دارد در بخش نوجوانان خیلی راحت می‌تواند مدال کسب کند و این موضوع به رنکینگ او کمک می‌کند.

سرمربی تیم ملی تکواندو بانوان در پایان تصریح کرد: نعمت‌زاده در رده سنی بزرگسالان چقدر باید به تورنمنت اعزام می‌شد تا بتواند 70 امتیاز مدال طلای نوجوانان جهان را بگیرد. در آسیایی نیز به احتمال زیاد یک طلای خوشرنگ می‌گیرد و در یک جمع‌بندی او می‌تواند حدود 100 امتیاز از این دو مسابقه بگیرد که خیلی روی آینده او تاثیرگذار است. همه این مسائل پیش‌بینی شده است و این تصمیم برای خود این بازیکن گرفته شد. مضاف بر این در صوفیه او با کسب مدال طلا به نتایج تیمی کشورمان کمک کرد.

انتهای پیام/