ملک‌محمدی: مربیان خود بهترین روانشناس برای تیم های ملی کشتی هستند

دکتر تورج ملک محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره جذب روانشناس برای تیم‌های پایه کشتی و این که آیا در رده بزرگسالان نیز امکان حضور روانشناس وجود دارد یا خیر؟ اظهار کرد: کشتی یک ورزش خاص و متفاوت از سایر رشته‌هاست و چون بحث کنترل وزن در آن مطرح است، فشار روانی زیادی روی کشتی‌گیر است بویژه در مسابقات حساس و مهم این فشار روانی به حدی زیاد است که اگر روانشناس خود یک کشتی‌گیر نباشد و شناخت کافی نسبت به کشتی نداشته باشد، در کاهش این فشار روانی تاثیر مثبتی نخواهد داشت.

وی گفت: در گذشته نیز روانشناسان زیادی به فدراسیون کشتی مراجعه کردند که متاسفانه واجد شرایط نبودند و نمی‌توانستند شرایط کشتی‌گیر را به خوبی لمس کنند. همین مساله سبب شد تا بازخورد قابل توجهی دریافت نکنیم. اگر از نظر علمی به بحث روانشناسی ورود کنیم، می‌بینیم که حضور روانشناس در کنار تیم های ملی کشتی زمانی مفید و نتیجه‌بخش است که شرایط کشتی‌گیر را به خوبی درک کند و همواره در کنار کشتی‌گیر باشد، نه اینکه یک روز قبل از مسابقات بخواهد کشتی‌گیر را از نطر ذهنی آماده کند.

عضو کمیته حمایت علمی از برنامه‌های فنی تیم‌های ملی کشتی اضافه کرد: با توجه به اعتقادی که رسول خادم به بحث روانشناسی در تیم‌های کشتی دارد، در جلسه‌ای که با حضور متخصصان در کمیته حمایت علمی از برنامه‌های فتی تیم‌های ملی کشتی داشتیم، خود به این مساله اشاره داشت که بحث حضور روانشناس در کشتی را باید ابتدا از تیم‌های پایه آغاز کنیم و در صورت رضایت از عملکرد او، در بخش بزرگسالان نیز از وجود روانشناس بهره‌مند شویم.

ملک‌محمدی خاطرنشان کرد: البته در تیم‌های ملی بزرگسالان خود سرمربی بهترین روانشناس برای کشتی‌گیران است. او با حضور در کلاس‌های متعدد روانشناسی می‌تواند اطلاعات کافی در خصوص تصویرسازی ذهنی، الگوهای مختلف شخصیتی و… را کسب کند و به کشتی‌گیران در جریان تمرینات منتقل کند. به هر صورت زمانی می‌توانیم برای تیم‌های ملی بزرگسالان از وجود روانشناس بهره بگیریم که از نظر علمی و عملی ورزش کشتی را بشناسد و واجد شرایط باشد. در این صورت از وجود روانشناس در کشتی استقبال خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: هدف از تشکیل کمیته حمایت علمی از برنامه‌های فنی تیم‌های ملی کشتی نیز بر همین اساس بوده تا حمایت علمی از برنامه‌های تیم‌های ملی کشتی داشته باشیم و در آینده با ارتباط خوبی که بین متخصصان و مدیران کادر فنی تیم‌ها ایجاد می‌شود، به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

انتهای پیام