نکونام: تا زور بالای سرمان نباشد و تعلیق نشویم، فوتبال ایران درست نمی‌شود!/ کهکشانی؟ حداقل با 4 تیم قابل قیاس نیستیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جواد نکونام پس از تساوی بدون گل تیمش مقابل پرسپولیس اظهار داشت: قبل از اینکه درباره بازی صحبت کنم دوست دارم درباره هواداران که امروز در ورزشگاه بودند، حرف بزنم. واقعاً خوشحالم که هواداران در ورزشگاه بودند، ولی امروز تعداد آنها بیشتر از 50 درصد بود. ما که در فوتبال هستیم دوست داریم ورزشگاه‌ها پر باشد و می‌دانیم وجود تماشاگر چقدر مهم است. با اینکه امروز به بازیکنان و مربیان ما بی‌احترامی شد، ولی باز هم از حضور هواداران خوشحال هستیم. نکته‌ای که برای من جالب بود این است که از شش روز پیش تا الان چه اتفاقی افتاد که ما باید در اهواز بدون هوادار بازی کنیم، ولی بازی امروز با تماشاگر شد؟!

وی در ادامه افزود: هیچکس در این فوتبال جواب نمی‌دهد. اصلاً مسئول فوتبال چه کسی است که جواب بدهد؟! یک نفر بگوید چه اتفاقی رخ داده که الان بازی با تماشاگر شده است؟ ما هفته قبل می‌توانستیم با هوادار بازی کنیم، ولی این اتفاق نیفتاد و در این بازی هم تماشاچی‌های ما را به آن طرف استادیوم برده‌اند، برای چه؟! مگر قانون تقسیم شدن تماشاگران و نحوه نشستن آنها نداریم؟ تا زور بالای سرمان نباشد و تعلیق نشویم، فوتبال ایران درست نمی‌شود! چرا باید تیم‌های بزرگ ما در آسیا حضور پیدا نکنند؟ جایگاه تماشاچی‌‌ها باید مشخص باشد. اصلاً در هر بازی 100 هزار نفر بیایند، باید جایگاه تماشاگرها مشخص باشد. همین حضور هواداران پرسپولیس برای ما هم خوشحال‌کننده است. زور تیم‌شان امروز چندبرابر شده بود. شما بازی امروز‌شان را با بازی ذوب‌آهن مقایسه کنید، فرق‌ تیم‌شان بیشتر شده بود و ما را هم مجبور کردند بیشتر تلاش کنیم. امیدوارم این مسائل درست شود که البته فکر نمی‌کنم به عمر ما قد بدهد.

سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان درباره بازی خاطر نشان کرد: خوب بازی کردیم و می‌دانستیم در زمین چه می‌خواهیم. با فشاری که هواداران پرسپولیس روی بازیکنان‌شان می‌گذاشتند برای تلاش و دویدن بیشتر کار را برای ما سخت کرده بود. با یک جاگیری بد به حریف یک موقعیت دادیم و توپ به تیر دروازه‌ ما خورد. به غیر از این موقعیت پرسپولیس هیچ موقعیت دیگری نداشت، ولی ما در دو صحنه می توانستیم به گل برسیم. اگر مقداری از خودگذشتگی داشتیم می‌توانستیم به گل برسیم. اگر بازیکنان‌مان در پاس آخر مقداری بهتر کار می‌کردند می‌توانستیم بازی را ببریم. به تیمم خسته نباشید می‌گویم. همانطور که هفته قبل گفتم به نظرم هنوز 50، 60 درصد توان تیم ما شکل گرفته و هنوز برخی از بازیکنان‌مان آماده نشده‌اند و برخی دیگر به تازگی به تیم اضافه شده‌اند. هفته پیش هم گفتم من به این تیم خیلی امیدوارم، چون تیم خوب و باکیفیتی داریم. شرایط‌مان هنوز ایده‌آل نیست، ولی در آینده خواهید دید که تیم ما یک تیم خوب و منسجم خواهد بود.

نکونام راجع به عملکردش در فولاد هم گفت: در این دو هفته پیشرفت تیم‌مان را می‌بینم. بازی‌مان با پرسپولیس با مسابقه هفته قبل قابل قیاس نبود. حضور هواداران شرایط را سخت کرده بود.

سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان در مورد فرهنگ هواداری و توهین‌هایی که از سوی هواداران به او و اعضای تیمش شد، خاطر نشان کرد: فوتبال بدون هوادار معنی ندارد و در ابتدا هم گفتم که از حضور هواداران خوشحالیم، ولی نمی‌دانم چه باید بگویم. در فوتبال ما معلوم نیست چه کسی باید چه کار کند. در گرم کردن پیش از بازی، مهدی شیری، مهدی هاشمی‌نسب و حسین کعبی چه گناهی کرده بودند که فحش خوردند؟! چرا باید وسط بازی به من فحاشی شود؟ به خدا این کار‌ها زشت است. افرادی که برای فوتبال تصمیم می‌گیرند کمیته‌های اخلاق و ‌انضباطی بیایند بنشینند، خدای ناکرده 10 نفر به آنها فحش بدهند، چه کار می‌کنند؟ مگر ما خانواده نداریم؟ اگر بازی را ببازم بهترین مربی و آدم خوبی هستیم؟! فوتبال یک بازی است که دو تیم بازی می‌کنند تا یکی برنده شود. من هر طور که دلم بخواهد بازی می‌کنم. امروز همه لذت بردند از بازی تیم ما با اینکه تیم‌مان کامل نیست و با 50، 60 درصد توان کار کردیم. پرسپولیس البته تیمش کامل است و شاید به یکی دو مهره دیگر نیاز داشته باشد. من هرچه بگویم، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ کسی می‌تواند تماشاگران استقلال و پرسپولیس را محروم کند؟ این اتفاق صد سال دیگر هم در فوتبال ایران رخ نمی‌دهد. با احترام به این دو تیم، اتفاقاتی که در این دو تیم رخ می‌دهد، اگر در دیگر تیم‌ها که هوادار ندارند رخ بدهد اجازه نمی‌دهند فوتبال بازی کنند. این دو تیم را باید جدا کنیم و بقیه هم کار خودشان را بکنند. این اولین اتفاق بود، ولی تا آخر لیگ هم این اتفاق رخ می‌دهد و کسی نمی‌تواند کاری انجام دهد.

 

وی در واکنش به اینکه هواداران پرسپولیس اعتقاد داشتند که فولاد در بازی وقت تلف می‌کرد، تصریح کرد: من باید جواب هوادار را هم بدهم؟! این کار را نمی‌کنم.

نکونام درباره بحث شفاف‌سازی قرارداد‌ها، یادآور شد: در کشور ما مگر همه می‌دانند کی، چقدر می‌گیرد؟ فوتبال هم مثل دیگر مشاغل است. ما قطعاً در فوتبال‌مان از دنیا جدا هستیم. اتفاقاتی رخ می‌دهد که نمی‌دانیم باید چه کار کنیم. در اروپا شاید دوست صمیمی من هم نمی‌دانست چقدر می‌گیرم. کریم انصاری‌فرد در اوساسونا با من هم‌بازی بود والان نیز با او در ارتباط هستم، ولی نمی‌دانم مبلغ قرارداداش چقدر بوده است و اصلاً سؤال هم نمی‌کنم. برای چه باید بدانم؟ این همه تماشاچی برای چه به استادیوم می‌آیند؟ برای جذاییت این فوتبال و بازیکنان است. اعداد و ارقامی که گفته می‌شود، شک نکنید دروغ است. یکسری چیز‌های زیرمیزی و پول‌های رضایت‌نامه است که اصلاً لحاظ نمی‌شود. فوتبالیست یا هرکسی که در فوتبال است هر چقدر می‌گیرد، نوش جانش. شفافیت اصلاً چیزی نیست که متوجه شویم. یک بار سقف قرارداد گذاشتیم، ولی نتوانستیم آن را مدیریت کنیم. شما ببینید تبلیغات محیطی چقدر در فوتبال پول می‌آورد. چرا درباره آن صحبتی نمی‌شود؟ بازیکن در تهران زندگی می‌کند، ولی حق مسکن به مبلغ دو میلیارد تومان می‌گیرد. چیز‌هایی است که نمی‌توان درباره آن صحبت کرد.

وی درباره اینکه گفته می‌شود فولاد با خرید‌هایی که داشته است به‌عنوان مدعی قهرمانی شناخته می‌شود، تصریح کرد: بعد از دو سال یار گرفتیم که همه تعجب کردند و برای این بود که ما به چشم آمدیم. هر کسی را بخواهند در فوتبال بزنند، می‌گویند کهکشانی. تیم ما با حداقل چهار تیم قابل قیاس نیست. ما دو سال گذاشته یار نگرفتیم و بازیکنانی را در نیم‌فصل گذشته جذب کردیم که تیم‌های دیگر آنها را نمی‌خواستند، ولی این بازیکنان در تیم ما ستاره شدند. این تیم یک بار دیگر باید یارگیری خوب انجام دهد تا به چهار تیمی که بالای سر‌مان هستند، برسیم. ما باید در نیم‌فصل یا فصل بعد حداقل یک بار دیگر این کار را انجام دهیم. برای اینکه تیمم قهرمان شود و به بالاترین سطح برود همه تلاشم را می‌کنم، ولی هیچ فشاری روی ما نیست. ما امسال تازه کار‌مان را شروع کردیم و الان شرایط طوری نیست که درباره چیز‌هایی که در رسانه گفته می‌شود، صحبت کنیم. مخصوصاً اینکه وقتی نزدیک بازی‌های بزرگ می‌شویم، روی تیم ما فشار ایجاد می‌شود. ما نه، می‌خواهیم قهرمان و نه، می‌خواهیم پانزدهم شویم. در هر بازی باید به بهترین شکل کار کنیم و از بازی قبلی‌مان بهتر باشیم.

نکونام درباره اینکه آیا از عملکرد وریا غفوری رضایت داشته است، ابراز داشت: بازیکنان بزرگ به یک تیم شخصیت بزرگی می‌دهند. وریا از لحاظ فوتبالی بازیکنان باشخصیتی است و نیازی نیست درباره او صحبت کنیم. او بهترین بازیکن چند سال اخیر سمت راست بوده و رفتار حرفه‌ای داشته است. فکر نمی‌کردم اینقدر زود با تیم هماهنگ شود، ولی دیدید امروز بازی کرد و آماده بود. از وریا، اشکان دژاگه و دیگر بازیکنان بزرگ‌مان مثل ایوب والی، ساسان انصاری، احمد عبدالله‌زاده تشکر می‌کنم که تلاش می‌کنند تا تیم زودتر شکلش بعد از تغییرات ایجاد شود. از وریا برای عکس‌العمل و رفتاری که در این مدت داشته است تشکر می‌کنم، او برای من هم یک الگوست.

انتهای پیام/