نگاهی به تقابل پرسپولیس و ذوب‌آهن/ جدال سرمربیان محروم

نگاهی-به-تقابل-پرسپولیس-و-ذوب‌آهن/-جدال-سرمربیان-محروم

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازاصفهان، هفته نخست از فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر، جام خلیج فارس روز شنبه 22 مرادماه با برگزاری 3 دیدار به اتمام می‌رسد و در یکی از مهم‌ترین بازی‌های هفته، تیم فوتبال ذوب‌آهن در ورزشگاه فولادشهر میزبان تیم پرسپولیس تهران است.

بیست و دومین دوره از رقابت‌های لیگ برتر ایران از امروز و با برگزاری 5 دیدار به طور رسمی آغاز می‌شود و فصل جدید فوتبالی در ایران از سر گرفته می‌شود. لیگ ایران در شرایطی از افتتاح می‌شود که بسیاری گمان می‌‌بردند پس از گذشت بیش از 2 سال و نیم از شیوع کرونا، در فصل جاری زمینه بازگشت کامل تماشاگران به استادیوم‌ها فراهم خواهد شد، اما سازمان لیگ در چند روز گذشته به طور ناگهانی اعلام کرد که بازی‌های لیگ به دلیل اشکالات موجود در سامانه بلیت‌فروشی تا اطلاع ثانوی بدون تماشاگر خواهد بود، اتفاقی که بازی ذوب‌آهن و پرسپولیس را هم تحت تاثیر قرار داد و ذوبی‌ها باید بدون تماشاگر به مصاف پرسپولیس بروند.

ذوب‌آهن لیگ بیست و دوم تیم ناشناخته‌ای نیست، سبزپوشان اصفهانی در فصل نقل و انتقالات تلاش کردند که اسکلت تیمی‌شان را حفظ کرده و با ترمیم نقاط ضعف‌شان تیم قدرتمندی را راهی میدان کنند، عمده تغییرات ذوب‌آهن در خط میانی این تیم رخ داده است و با توجه به بازیکنان جایگزین شده، باید منتظر ذوب‌آهنی متفاوت از گذشته بود، با این حال نمی‌توان ذوب‌آهن را در شمار مدعیان لیگ به حساب آورد.

ذوب‌آهن در فاز دفاعی تغییر چندانی نسبت به گذشته نداشته و تقریباً تمام عناصر دفاعی فصل گذشته این تیم حفظ شده‌اند اما در خط میانی با از دست دادن خدابنده‌لو و اسدبیگی به فصل گذشته تضعیف شده است، اگر چه سبزپوشان اصفهانی در خط میانی احسان پنشنبه را جذب کرده و به درخشش این بازیکن جوان چشم دارند اما در مجموع ترکیب خط میانی ذوبی‌ها نسبت به فصل گذشته دست‌خوش تغییرات جدی شده است. در فاز هجومی ذوب‌آهن همچنین رضا خالقی‌فر و عارف رستمی را از دست داد، اما حضور بازیکنانی مانند سعید باقرپسند، درویشی، آشوری و سالاری دست تارتار را برای چیدن ترکیب دلخواهش باز گذاشته است.

سبزپوشان اصفهانی در نخستین گام از لیگ بیست و دوم باید آماده مصاف با پرسپولیس شوند، تیم قدرتمندی که بازیکنان باکیفیت پرشماری دارد و با جذب تعداد زیادی از ستاره‌های لیگ در خطوط مختلف تقویت شده است.

پرسپولیس بدون شک یکی از مدعیان قهرمانی لیگ بیست و دوم به شمار می‌آید؛ سرخ‌پوشان پایتخت در نقل و انتقالات امسال حضور چشم‌گیری داشتند و با جذب ستاره‌هایی مانند بیرانوند، پورعلی‌گنجی، اسماعیلی‌فر، رفیعی و صادقی تبدیل به یکی از قدرتمندترین تیم‌های حال حاضر لیگ شده‌اند، اگر چه پرسپولیس در نقل و انتقالات بازیکنان زیادی را هم از دست داد اما عمده مهره‌های جدا شده این تیم از بین بازیکنان نیمکت‌نشین بودند و عملاً شاکله اصلی پرسپولیس به ویژه در خط میانی و حمله حفظ شده است، مجموع این عوامل در کنار ثبات کادر فنی و یارگیری اصولی، تیم گل‌محمدی را تبدیل به یکی از مدعیان قهرمانی کرده است.

پرسپولیس تیم قدرتمندی است که بازی هجومی و شناوری را به نمایش می‌گذارد. شاگردان گل‌محمدی در فاز هجومی شرایط خوبی داشته و در خط میانی و حمله خود بازیکنان با کیفیت زیادی از جمله سروش رفیعی، صادقی، سرلک، ترابی، عالیشاه و مهدی عبدی را در اختیار دارد که می‌توانند برای ذوبی‌ها دردسرساز شوند.

عمده تغییرات پرسپولیس به خط دفاعی این تیم باز می‌گردد، جایی که خداحافظی سیدجلال حسینی از فوتبال در کنار جدایی لک، آقایی، رضاییان و ابراهیمی ترکیب خط دفاعی پرسپولیس را کاملا دگرگون کرده و باید منتظر شمایل جدیدی از سرخ‌های پایتخت بود، با این حال پرسپولیسی‌ها با برگرداندن بیرانوند و جذب مهره‌هایی مانند اسماعیلی‌فر، گولسیانی، محمدمهدی احمدی و پورعلی‌گنجی نسبت به فصل گذشته تقویت شده و مدافعان این تیم می‌توانند راه گلزنی برای رقبا را سخت کنند.

با این حال غیبت پورعلی‌گنجی می‌تواند خبر خوبی برای سبزپوشان اصفهانی باشد و تارتار و تیمش را به نتیجه‌گیری امیدوار کند. پاشنه آشیل پرسپولیس در فصل جاری را باید در پیکان خط حمله این تیم جست‌وجو کرد؛ سرخپوشان پایتخت از کمبود مهاجم رنج می‌برند و مدیران این تیم هنوز نتوانسته‌اند مهاجم دلخواه‌شان را جذب کنند، اتفاقی که بدون شک خبر خوبی برای تارتار و تیمش به شمار می‌آید.

آنچه مسلم است بازی ابتدایی لیگ همیشه چالش جدی برای تیم‌ها به شمار می‌آید و همین امر موجب شده تا نتیجه این دیدار از حساسیت بالایی برخوردار باشد و می‌تواند شروع خوبی را برای آنها رقم بزند. با این حال غیبت سرمربیان هر دو تیم می‌تواند کار را برای آنها در بازی نخست سخت کرده و باید منتظر ماند و دید کدام تیم می‌تواند در این بازی به اهداف خود دست پیدا کند.

محرومان و مصدومان

در تیم پرسپولیس وحید امیری مصدوم بوده و پورعلی‌گنجی هم محرم است، از طرف دیگر محرومیت تعلیقی گل‌محمدی به دلیل اعتراض به داوری فعال شده و قادر به نشستن روی نیمکت تیمش در بازی فردا نیست. در تیم ذوب‌آهن نیز تارتار به دلیل اخراج در بازی هفته پایانی فصل گذشته محروم بوده و باید از روی سکوهای فولادشهر تیمش را هدایت کند.

ترکیب احتمالی ذوب‌آهن

حبیب فرعباسی، نادر محمدی، محمد قریشی، مسعود ابراهیم‌زاده، امیرحسین جدی، آرمان قاسمی، پوریا پورعلی، سجاد جعفری، احسان پنشنبه، سعید باقرپسند و سجاد آشوری.

سرمربی: تارتار

ترکیب احتمالی پرسپولیس

علیرضا بیرانوند، فرشاد فرجی، گولسیانی، محمدمهدی احمدی، دانیال اسماعیلی‌فر، میلاد سرلک، سروش رفیعی، سعید صادقی، مهدی ترابی، امید عالیشاه، مهدی عبدی

سرمربی: گل‌محمدی

برنامه سایر بازی‌های هفته نخست لیگ برتر فوتبال به شرح زیر است:

جمعه 21 مردادماه

نساجی مازندارن- مس رفسنجان

پیکان- ملوان بندرانزلی

آلومینیوم اراک- هوادار

نفت مسجدسلیمان- مس کرمان

استقلال- سپاهان

شنبه 22 مرداد ماه

فولاد- صنعت نفت آبادان

گل‌گهر سیرجان-تراکتور

انتهای پیام/170/ح