واژگونی قایق حامل پناهندگان در سواحل یونان

واکنش نمایندگان به بیانیه میرحسین موسوی

عملیات روانی جدید علیه برادری ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها

وداع با هوشنگ ابتهاج در کنار ارغوان

موشک‌های جهاد اسلامی در جنگ اخیر بسیار دقیق بودند

❮❯ واژگونی قایق حامل پناهندگان در سواحل یونان

  • ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ – ۱۲:۲۹
  • اخبار بین الملل
  • اخبار اروپا

واژگونی قایق حامل پناهندگان در سواحل یونان

رسانه‌ها از واژگونی یک قایق دیگر حامل پناهجویان جلوی سواحل یونان و مفقود شدن تعداد زیادی از مهاجران خبر دادند و وزیر خارجه آلمان هم بعد از انتشار این گزارش، درباره از بین رفتن ارزش‌های اروپا در دریای مدیترانه هشدار داد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، یک قایق حامل پناهجویان در نزدیکی جزیره توریستی رودس یونان واژگون شده و ده ها نفر در اثر این حادثه ناپدید شدند. سخنگوی گارد ساحلی در رادیو یونان اعلام کرد، تاکنون 29 نفر از این پناهندگان نجات یافته‌اند. با این حال، به طور کلی، طبق گفته نجات‌یافتگان، حدود 80 نفر در این قایق غرق شده حضور داشتند.

عملیات نجات با وجود وزش باد شدید بسیار دشوار است. علاوه بر قایق‌های گشتی گارد ساحلی، یک کشتی از نیروی دریایی یونان، سه کشتی باری عبوری و یک هلیکوپتر در این عملیات جستجو و نجات شرکت دارند. گارد ساحلی اعلام کرد که اکثر افراد نجات یافته مرد و اهل افغانستان هستند.

به گفته مقامات، این قایق حامل مهاجران از ترکیه حرکت کرده و قرار بود پناهجویان را به ایتالیا ببرد. در طول این مسیر طولانی که به دلیل وزش باد بسیار خطرناک تر شده است، قایق های اغلب قدیمی بارها آسیب می بینند. در سال جاری تعداد زیادی از قایق‌ها نتوانستند از این منطقه عبور کنند، دچار نشتی شدند یا به گل نشستند. تعداد زیادی از مهاجران هم در این مسیر جان باختند.

دریای اژه یکی از خطرناک ترین مسیرها برای مهاجرانی است که به دنبال یافتن مکان امنی در اروپا هستند. در جزایر یونان از ابتدای سال جاری همیشه مواردی از واژگونی قایق‌ها و مرگ و میرهای زیاد گزارش شده است. آتن و آنکارا یکدیگر را به خاطر این وضعیت مقصر می‌دانند.

بر اساس تحقیقات هفته نامه "اشپیگل"، گارد ساحلی یونان در گذشته چندین بار در بازگرداندن غیرقانونی پناهجویان دست داشته است. آژانس حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) عمداً از دور نظاره گر این وضعیت بوده است. پس از انتشار این گزارش توسط هفته نامه اشپیگل؛ آنالنا باربوک، وزیر خارجه فدرال آلمان خواستار شفاف سازی کامل اتهامات جدید علیه فرانتکس شد. وی هشدار داد: اگر ما از دور نظاره گر این شرایط باشیم ارزش‌های ما در دریای مدیترانه از بین خواهند رفت.

اتریش برای مقابله با هجوم پناهندگان به مرزهای مجارستان نیرو اعزام می‌کند

انتهای پیام/

R31356/P/S8,89/CT10 واژه های کاربردی مرتبط

  • اتحادیه اروپا

بیشتر بخوانید…

پایبندی نامزدهای جانشینی «جانسون» به سیاست‌های سختگیرانه در قبال پناهندگان
پایبندی نامزدهای جانشینی «جانسون» به سیاست‌های سختگیرانه در قبال پناهندگان
تراژدی دیگر برای پناهندگان/ ۲۲ پناهجو در دریای مدیترانه جان باختند