واکنش مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران به کشته شدن دختر متحد پوتین

محمد مرندی در واکنش به ترور دختر  متحد ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، در صفحه توییترش نوشت: یک زن جوان کشته شده است، اما رسانه‌های غربی آن را تروریسم نمی‌خوانند.

مرندی افزود: از این گذشته، من چندین بار به روسیه سفر کرده‌ام، اما به خاطر ندارم که در هیچ بحث به الکساندر دوگین اشاره‌ای شود. یاد گرفته‌ام به روایت‌های غربی درباره هیچ یک از مخالفان‌شان اعتماد نکنم.

این اظهارات مرندی در پی این مطرح می‌شود که «داریا دوگینا» دختر الکساندر دوگین، کهنه‌سرباز و مفسر سیاسی روسی، شنبه شب در پی انفجار مهیب خودرویش در نزدیکی مسکو کشته شد.

شبکه راشا تودی در این باره گزارش داد، این رویداد در بزرگراهی حدود ۲۰ کیلومتری غرب مسکو حدود ۲۱:۳۵ به وقت محلی رخ داد. تصاویر و ویدئوهای منتشر شده نشان می‌دهد که این انفجار درست در وسط بزرگراه اتفاق افتاد و اجزای منفجر شده به اطراف پرتاب شدند. این خودروی ویران شده که کاملا آتش گرفت، سپس به حصاری برخورد کرد.

به گفته سرویس‌های اضطراری فقط یک شخص داخل این خودرو بود و فورا پس از انفجار کشته شد. گزارش‌های اولیه نشان دادند که یک دستگاه منفجره خانگی ممکن است عامل این انفجار بوده باشد اما بازرسان هنوز علت انفجار یا انگیزه احتمالی را تایید نکرده‌اند.

اوایل شامگاه  شنبه، الکساندر دوگین طی جشنواره‌ای درخصوص “سنت و تاریخ” سخنرانی کرد و دختر او هم به عنوان مهمان در آن حضور داشت. برخی از گزارش‌های تایید نشده نشان دادند که دوگین در ابتدا قصد داشت که به همراه دخترش این جشنواره را ترک کند اما بعدا تصمیم گرفت که خودروی جداگانه‌ای بگیرد و بدین ترتیب خودروی خود را به دخترش داریا داد.

داریا دوگینا، مفسر سیاسی، دختر پروفسور الکساندر دوگین بود؛ فیلسوفی که به دلیل دیدگاه‌های ضد غربی و “نئو-اوراسیایی” خود مشهور است. رسانه‌های غربی طی دهه اخیر بارها از الکساندر دوگین به عنوان یکی از نیروهای محرکه سیاست خارجه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه یاد کرده‌اند. همین چند ماه پیش، سی‌بی‌اس او را “نظریه‌پرداز راست افراطی که پشت ایده‌های پوتین است” خطاب کرد، در حالیکه واشنگتن پست او را “نویسنده رمزآلود راست افراطی که به اندیشه‌های روسی پوتین شکل می‌دهد” نامید.

همچنین روزنامه دیلی میل از داریا دوگینا به عنوان “یکی از طراحان جنگ روسیه-اوکراین” یاد کرد و  نوشت که این حمله ظاهرا پدر داریا را هدف قرار داده بود.

این روزنامه در ادامه اشاره کرد: خودروی داریا دوگینا، ملی‌گرای تحریم‌شده روسی که پدر ۶۰ ساله او فاشیست معروفی است که “مغز پوتین” نامیده می‌شود در بزرگراهی در نزدیکی بولشه ویازیومی منفجر شد و داریا که تنها سرنشین آن بود جان باخت.

دنیس پوشیلین، رهبر جمهوری خلق دونتسک، «تروریست‌های اوکراینی» را به انفجار خودروی دختر دوگین متهم کرد.

او در تلگرام نوشت: تروریست‌های رژیم اوکراین سعی کردند تا الکساندر دوگین را از بین ببرند اما دختر او در خودرو بود و او جان خود را از دست داد. روحش شاد. او یک دختر روسی به تمام معنا بود.

الکساندر دوگین همچنین یکی از حامیان اصلی ولادیمیر پوتین محسوب می‌شود که به واژه «نوروروسیا» (روسیه جدید) جانی دوباره داد؛ واژه‌ای که توسط پوتین برای توجیه الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ استفاده شد.