وزیر علوم: بخش عمده‌ای از دکترمعلمان عضو هیأت علمی می‌شوند

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سومین روز از اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور خطاب به فرهنگیان حاضر در اجلاس، اظهار کرد: اگر امروز دانشمندان، پزشکان و مهندسان در دوران کرونا، توانستند با اختراع، ساخت و مراقبت و مداوا، سلامت کشور را تضمین کنند، شاگردان شما هستند. بنابراین  هرگونه هزینه کردن برای آموزش، فناوری و پژوهش، بهترین سرمایه‌گذاری است.

وی ادامه داد: اگر باور داشته باشیم امروز  دانشمندان با قدرت علم، ویروس کرونا را علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه مدیریت کردند،  دانش‌آموزان شما بودند. در آن صورت وزارتخانه‌های متولی آموزش را مصرفی نمی‌دانیم بلکه سرمایه‌گذاری می‌دانیم.

زلفی‌گل ادامه داد: هرگاه نخبه‌ترین افراد جامعه آرزویشان معلمی بود، آینده کشور روشن است و در ریل درستی قرار دارد و در حال حاضر دانشگاه فرهنگیان بخشی از نخبه‌ها را جذب می‌کند.

وی تصریح کرد: اینکه باورمان شده است که معلمی تخصص است، آن موقع دانشگاه فرهنگیان را قدر می دانیم و بر صدر می‌نشانیم چون قرار است متخصصی را در کلاس درس بفرستد که فرزندان ما را تربیت و هدایت کند؛ خوشبختانه دانشگاه فرهنگیان اقدامات خوبی را انجام داده است و ما در وزارت علوم، «دانشگاه فرهنگیان و آموزش و پرورش» را بنیان پژوهش و فناوری می‌دانیم و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه  اعتقادمان این است که آموزش و پرورش قوی، دانشگاه و آموزش عالی قوی را شکل خواهد داد، گفت: شاهد تلاش‌های خوبی در دانشگاه فرهنگیان هستیم؛ دانشگاه فرهنگیان  ۳۳۶ نفر را در طی ۱۰ سال برای مجوز جذب فراخوان داد اما فقط در فراخوان جدید برای ۵۰۰ نفر مجوز جذب داده شده است. بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که امروز امضا شد، بخش عمده‌ای از دکتر معلمان هم که شرایط را داشته باشند تبدیل وضعیت به هیأت علمی می‌شوند. بحث جذب نخبگان هم در دستور کار دانشگاه فرهنگیان است.

زلفی‌گل با تأکید بر اینکه باید تلاش کنیم که آموزش و پرورش قدرتمندتر باشد، گفت: جامعه فرهنگی ما مرجع موجهی در میان مردم است و خوشبختانه خانواده‌ها، آموزش را بخشی از سبد هزینه خود قرار می‌دهند.

وی اضافه کرد: برنامه‌ریزی کنیم تا از اعتماد و فرهنگ حاکم بر جامعه استفاده کنیم. نوع نگاهی که در دولت سیزدهم به آموزش و پرورش وجود دارد باعث می‌شود که پژوهش از جایگاه موثرترین برخوردار و سهم آنها از بودجه عمومی کشور افزایش یابد. 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: رمز موفقیت کشور ما در دوران دفاع مقدس، وحدت بود؛ وحدت عامل پیروزی است و اگر آرزو داریم کشورمان در حوزه علم و فناوری مرجعیت بین‌المللی بیابد که البته پیدا کرده است و رتبه اول علمی در منطقه را داریم، باید وزارتخانه‌های متولی آموزش و پژوهش در یک تیم باشند و تعامل و تکامل هم افزا داشته باشند.

انتهای پیام/