وزیر کشور: ۱۶ هزار پروژه به ارزش ۱۲۴هزار میلیارد افتتاح می‌شود/ هزینه بحران های سال ۹۸ و ۹۹ توسط دولت سیزدهم‌ پرداخت شد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا،  احمد وحیدی، وزیر کشور در برنامه صف اول گفت: فائق آمدن بر احساس ضعف و ناتوانی که در دولتمردان قبل بود، اولین کار دولت سیزدهم بود که با قدرت انجام شد و دولت با نشاط و سرزندگی وارد صحنه شد که این‌گام مهمی بود.

وی ادامه داد: گام دوم این بود که باید نشان می‌دادیم در داخل کشور توانمندی داریم و امورات ما وابسته به توافقی که یک سر آن خارجی ها هستند، نیست. 

 وحیدی عنوان‌کرد: گام سوم این بود که این فهم به طرف مقابل منتقل شود و با یک محاسبه صحیحی از نوع نگاه دولت جدید وارد معرکه شود که این فهم از قِبل سیاست های دولت ایجاد شد .

وزیر کشور گفت: باید به فوریت های کشور رسیدگی میشد و انبار کالاهای اساسی و ذخایر راهبردی از جمله آن بود و این بکار با قوت انجام شد و نگرانی از این جهت نبود و کمبود های بودجه که پیش‌بینی می‌شد ۴۵۰‌میلیارد تومان کمبود بود برنامه ریزی شد و دولت با قدرت از این مرحله هم عبور کرد.

وزیر کشور با بیان این‌جمله که دولت با قدرت ساماندهی سیاسی را شکل داد‌، خاطر نشان کرد: وزارت کشور تلاش کرد هماهنگ با سایر وزارت خانه ها گام های خود را بردارد. 

وحیدی در رابطه با تمهیدات ستاد اربعین گفت: ستاد اربعین کار خود را از بهمن ماه سال قبل شروع کرد و در قالب کارگاه های متعددی و حضور دستگاه ها کار پیش رفت و هرکدام ایفای نقش میکنند . این کار دو بخش داشت یک بخش در داخل کشور و بخش دیگر در داخل عراق بود و باید با دولت عراق به این نتیجه می رسیدیم که سفر راحت برای زائران انجام شود و با تاکیدات و پس از چند دور مذاکره ، نهایتا بحث لغو روادید حاصل شد که دستاورد مهمی بود‌ . نکته دوم‌توسعه مرز ها بود  که این هم‌انجام شد . در خصوص امنیت داخل عراق هم‌مذاکره شد و دولت عراق قول داده که تامین امنیت را در داخل عراق داشته باشیم.

وزیر کشور در خصوص مدیریت هزینه های در اربعین تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که مورد تاکید رییس جمهور بود بحث ارزان کردن سفر اربعین بود به‌عنوان مثال برای بیمه در سال‌های قبل ۵۰ هزار تومان دریافت میشد ولی امسال به ۱۸ هزار تومان رسید. در خصوص بلیط هواپیما وزیر راه برنامه ریزی کرده است که بر قیمت بلیط ها اضافه نشود . درخصوص پارکینگ ها هم تلاش شد تا به قیمت حداقلی برسد مثلا اگر سال‌های قبل روزی ۲۰ هزار تومان دریافت میشد امسال به یک چهارم‌کاهش یافت. تلاش بر این است که هزینه ها به حداقل ممکن‌کاهش پیدا کنند. تخلفات بیشتر به حوزه فراجا برمی‌گردد و حتما رسیدگی‌ میشد و با متخلفان برخورد میشود‌.

 وی درخصوص تمدید گذرنامه ها گفت: بعضی از گذرنامه ها اعتبار خود را از دست داده اند و این ها باید تمدید شود و این‌تمدید باید در داخل شهر ها انجام شود و در لب مرزها با توجه به حجم ازدحام، تمدید گذرنامه شدنی نیست‌.

وزیر کشور گفت: ۱۶ هزار پروژه به ارزش ۱۲۴ همت در دست افتتاح است. در طی این‌مدت هزار و ۸۰۰ واحد تولیدی که غیر فعال بوده اند، به چرخه باز گشته اند. ۴هزار و ۶۰۰ واحد با ظرفیت های کم فعال بوده اند که در این مدت ارتقای ظرفیت یافته اند. همچنین ۴ هزار و ۶۰۰ پروژه با سرمایه گذاری های جدید وارد چرخه شده اند . این نشان‌میدهد دولت ضمن مواجه با مسائل متعدد ، ازپروژه های عمرانی و فعال کردن صنایع و سرمایه گذاری های جدید غافل نیست.

وحیدی در خصوص سفر های استانی رئیس جمهور گفت: سفر های استانی بسیار موثر و مفید بوده است و روح جدیدی به بخش دولتی و بخش خصوصی بخشیده است و برای مردم‌امید ایجاد کرده است، رقم بالایی از پروژه‌ها در این سفرها انجام شده است. در خصوص تعهدات وزرات کشور نزدیک به ۷۰ درصد آن انجام شده است و در سایر حوزه ها هم درصد بالایی از آنها انجام شده است. کارهای دولت در حوزه های مختلف بسیار ارزشمند بوده است.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: در حوزه‌ی بحران دولت با وجود آنکه دچار کمبود بوده است برخی از هزینه‌های مربوط به بحران های سال ۹۸ را دولت فعلی پرداخت کرده است مثلا زلزله ۹۹ منابع مالی آن در این دولت تامین شده است‌.‌ یعنی اضافه بر بحران هایی که دولت با آن در این یک سال مواجه شده و آنها را تامین مالی کرده که ۱۴ هزار میلیارد تاکنون بوده است برخی از بحران‌های سالهای قبل را هم تامین‌ منابع کرده است. 

وی افزود: در این‌مدت با کمک دولت و تامین مالی، حدود ۵ میلیون نفر کارت ملی خود را تحویل گرفته اند و چند میلیون باقی مانده تا دو ماهه آینده انجام می‌شود‌.

وی در خصوص اختیار بخشیدن به استانداری ها گفت: یکی از نکات مهم که در دستور کار وزارت کشور بوده است بحث اختیار دادن به استانداران است تا حکمرانی به جای انکه وزارتخانه محور باشد استاندار محور باشد و این تغییر جهت، قدرت تصمیم گیری ها را بالا میبرد. این‌ مهم‌ مورد توجه دولت است و دولت در لایحه ۱۴۰۱ صندوق هایی برای هر استان‌ پیش‌بینی کرد و منابعی به آن اختصاص داد و این اختیارات در حد قابل قبولی به استانداری‌ها داده شد و  هر سال توسعه بهتری داده می‌شود. این بحث جدی برای دولت است.

وزیر کشور گفت: باران‌های سیل‌آسا، حجم متفاوتی بود مثلا در دی ماه در فاصله اندک یک روزه نزدیک ۲۰۰،۳۰۰‌میلی متر باران داشتیم و این قابل تصور نبود و سیل عظیم رخ داد و بجز فیروز کوه و دماوند سایر موارد مدیریت شده بود مثلا در سیل استهبان اگر بیشتر به هشدارها توجه شده بود شاهد این اتفاق نبودیم. مدیریت خوبی در سیل‌های اخیر صورت گرفت و مسئولین زیربط به موقع در محل وقوع سیل حضور یافتند.  

وی اضافه کرد: اطلس مخاطرات مجدد باید مورد بازنگری قرار گیرد و باید سامانه‌های هشدار تقویت شود و تجهیزات مورد نیاز باید در برخی از حوزه های تشخیصی قوی‌تر شود. حدود ۹۰‌میلیون هکتار فضایی است که باید بر روی آن آبخیزداری شود و این جزو دستور کارها است و این دستور به استاندارها ابلاغ شده است.

وزیر کشور در خصوص آزاد سازی سواحل گفت: اصل ماجرا در خصوص سواحل با دستور رئیس جمهور به خوبی انجام شد. در رابطه با استفاده از سواحل مهم این بود که ساحل ها برای استفاده مردم آماده شود.در این رابطه فراهم کردن امکانات و آرامش و امنیت از اهمیت برخودار بود و به همین دلیل تردد با خودرو در سواحل ممنوع شد و استاندارها فعال شدند. قبلا بحث شده بود که سازمان سواحلی فعال شود که این عملیاتی نشده بود و در دولت سیزدهم این سازمان اساسنامه دار شد و اگر این اساسنامه به تصویب برسد می‌تواند این سازمان شکل بگیرد و کار ها تاحدودی انجام شده است.

ادامه دارد …