پروژه توسعه جنوبی خط ۶ مترو به کجا رسید؟

به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، برخی از اعضای مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی با حضور در محل کارگاه‌های عمرانی خط ۶ مترو پایتخت، از برخی ایستگاه‌های در حال تکمیل خط مذکور بازدید به عمل آوردند.

سید علی یزدی خواه،  اقبال شاکری و سردار اسماعیل کوثری ۳ نفر از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی طی بازدیدی  که به اتفاق مسعود درستی مدیرعامل شرکت مترو تهران، مجری خط ۶ و پیمانکاران و مشاوران مربوطه صورت گرفت، مسیر و ایستگاه‌های پروژه توسعه جنوبی خط ۶ را به صورت میدانی بررسی کرده و در جریان آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی عملیات احداث تونل‌ها و ایستگاه‌های این خط قرار گرفتند.

پروژه توسعه جنوبی  خط  ۶ مترو شامل دو بخش بوده که قسمت نخست به طول تقریبی  ۶۵۰۰ متر از ایستگاه دولت آباد تا ایستگاه حرم حضرت عبدالعظیم حسنی امتداد پیدا کرده و پیشرفت فیزیکی کلی آن در مرز ۵۸ درصد است. البته تونل‌های این مسیر به طور کامل حفرشده و هم‌اکنون مرحله ساخت ۴ ایستگاه موجود در بخش مذکور پیگیری می شود.

قسمت دوم پروژه توسعه جنوبی خط ۶ از حرم حضرت عبدالعظیم حسنی تا ایستگاه راه‌آهن سراسری کشور را شامل می شود که در نهایت به خط یک شبکه مترو تهران هم متصل خواهد شد. این مسیر۳۵۰۰ متری نیز در حال حفاری با دستگاه حفار مکانیزه بوده و ۱۳۵۰ متر از تونل آن حفر شده است.

بحث پیرامون خطوط جدید شبکه متروتهران، استفاده از ظرفیت منابع مالی احداث مجتمع‌های ایستگاهی، مبحث فاینانس و به مشارکت طلبیدن و جلب سرمایه‌های بخش خصوصی از دیگر موارد مطرح شده در نشست پیش از این بازدید بود. همچنین برنامه زمان‌بندی و اولویت احداث ایستگاه‌های پروژه توسعه جنوبی خط ۶ براساس روند تامین منابع مالی مورد نیاز از دیگر مسائلی بود که مورد بررسی قرار گرفت.

نمایندگان تهرانی مجلس شورای اسلامی در پایان بازدید صورت گرفته از پروژه توسعه جنوبی خط ۶ مترو، ضمن تشکر از فعالیت‌ها و تلاش‌های صورت گرفته شرکت مترو تهران و نیز دست‌اندرکاران این پروژه در اوضاع اقتصادی کنونی، اعلام آمادگی کردند تا مشکلات مربوط به تکمیل و توسعه هر چه سریعتر خطوط موجود را در نشست‌های تخصصی با دست‌اندرکاران نهادهای ذیربط دولتی مطرح و برای رفع آنها پیگیری‌های لازم را به عمل آورند.

گفتنی است خط ۶ مترو تهران به طول ۳۲ کیلومتر از ۹ منطقه پایتخت عبور کرده و با ۲۷ ایستگاه، دارای ۷ ایستگاه تبادلی با سایر خطوط مترو تهران است. بخش توسعه جنوبی این خط در مجموع ۱۰ کیلومتر طول داشته و با تکمیل آن، شبکه راه‌آهن ریلی سراسری کشور، ارتباط و اتصالی موثر به شبکه مترو پایتخت پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/