کانادا مانع ارسال دو محموله بزرگ کمک‌های بشردوستانه به افغانستان شد

کانادا-مانع-ارسال-دو-محموله-بزرگ-کمک‌های-بشردوستانه-به-افغانستان-شد

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، مقامات موسسه امدادرسان «ورلد ویژه کانادا» اعلام کردند این نهاد به دلیل قوانین سختگیرانه دولت کانادا مجبور شده است ارسال دو محموله بزرگ مواد غذایی و امدادی که قرار بود برای 1800 کودک نیازمند افغان به این کشور فرستاده شود را لغو کند.

«آسنتا چارلز» مدیر این نهاد کمک‌رسان کانادایی در افغانستان با انتقاد از این موضوع به «سی.بی.سی کانادا» گفت: افغانستان با بحران شدید بشری روبرو است و محدودیت‌های غیرضروری برای حمل و نقل مواد غذایی به این کشور باید لغو شود.

کانادا در سال 2013 با قرار دادن طالبان در فهرست گروه‌های تروریستی قانونی را تصویب کرد که درصورت اینکه اتباع این کشور به طور مستقیم یا غیرمستقیم اموال یا منابع مالی را در اختیار طالبان قرار دهند با مجازات تا 10 سال زندان روبرو شوند.

نهادهای امدادی کانادایی در افغانستان اما شکایت می‌کنند این قانون به شکل فعلی مانع کار آنها می‌شود زیرا آنها نمی‌توانند به افرادی که ممکن است با هیئت حاکمه افغانستان مراودات رسمی دارند، از جمله کسانی که به دولت موقت طالبان اجاره و یا مالیات پرداخت می‌کنند، کمک کنند.

چارلز دراین‌باره گفت: زمان آن رسیده که کانادا برای جرم‌زدایی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اقدام کند تا قبل از آنکه خیلی دیر شود بتوان جان افراد نیازمند را نجات داد.

پیش از این «هارجیت سینگ ساجان» وزیر توسعه بین‌المللی کانادا گفته بود قوانین ضد طالبان این کشور ممکن است با هدف تسهیل کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان دچار تغییراتی شود، اما تا کنون این امر تحقق نیافته است.

انتهای پیام/.