کاهش ۵۴ درصدی وقوع نزاع در کرمانشاه/ثبت ۴۵۶ هزار تماس با پلیس

کاهش-۵۴-درصدی-وقوع-نزاع-در-کرمانشاه/ثبت-۴۵۶-هزار-تماس-با-پلیس

به گزارش خبرنگار مهر، سردار علی اکبر جاویدان بعد از ظهر پنجشنبه در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار در سالن جلسات ستاد فرماندهی برگزار شد، اظهار کرد: کرمانشاه به لحاظ وسعت ۱.۵ درصد از وسعت کشور و ۲ درصد از جمعیت کشور را دارد.

وی با اشاره به اینکه برقراری امنیت در جامعه وظیفه نیروهای خدوم انتظامی است، به گزارش عملکرد چهار ماهه فرمانده انتظامی استان کرمانشاه پرداخت و افزود: طی این مدت ۱۲ هزار و ۶۰۰ فقره سرقت در استان به وقوع پیوسته که از این تعداد ۶۶ درصد سرقت خُرد و ۳۴ درصد سرقت مهمه بوده است.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه به لحاظ درصد در رتبه سیزدهم و به لحاظ تعداد سرقت‌ها در رتبه دوازدهم کشوری قرار دارد، ادامه داد: به لحاظ فراوانی ۲.۴ درصد از کل سرقت‌های کشور در استان کرمانشاه به وقوع پیوسته است.

جاویدان با تاکید بر اینکه در حوزه سرقت‌ها وضعیت کرمانشاه نسبت به کشور ۲ درصد مطلوب‌تر است، خاطرنشان کرد: به طور میانگین افزایش سرقت‌ها در استان طی چهار ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در مجموع چهار درصد افزایش را نشان می‌دهد که این آمار در کشور ۶ درصد است.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین آمار وقوع سرقت شامل سرقت‌های خُرد است که توجه و رعایت موارد ایمنی از سوی مردم بسیار حائز اهمیت است.

وقوع ۳۵ فقره قتل طی چهار ماهه نخست سال جاری در کرمانشاه

جاویدان با اشاره به میزان وقوع قتل در کرمانشاه، بیان کرد: طی مدت مذکور ۳۵ فقره قتل در این استان به وقوع پیوسته که ۳.۸ درصد از مجموع قتل‌های رخ داده در کشور است.

به گفته وی، استان کرمانشاه به لحاظ تعداد وقوع قتل در رتبه هشت کشوری و با لحاظ کردن نرخ جمعیتی در رتبه پنج کشوری قرار دارد.

جاویدان گفت: طی چهار ماهه ابتدایی سال جاری حدود پنج هزار فقره نزاع در استان کرمانشاه رخ داده که ۹۸.۵ درصد آن نزاع فردی و ۱.۵ درصد نزاع دسته جمعی بوده است.

وی با اشاره به کاهش ۵۴ درصدی میزان وقوع نزاع در استان کرمانشاه، تصریح کرد: به لحاظ فراوانی نزاع کرمانشاه در رتبه سیزدهم کشوری قرار دارد به این معنا که وقوع نزاع در ۱۲ استان دیگر بیشتر از کرمانشاه است.

جاویدان به حوزه کشفیات سلاح و مهمات در این استان طی چهار ماهه ابتدایی سال جاری اشاره کرد و افزود: طی مدت مذکور بالغ بر ۸۰۰ فقره سلاح جنگی و شکاری کشف شده که کرمانشاه از لحاظ فراوانی کشف سلاح و مهمات رتبه پنج کشوری را به خود اختصاص داده است.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه به حوزه کشفیات مواد مخدر نیز پرداخت و ادامه داد: طی مدت مذکور یک تن و ۴۲۷ کیلو انواع مواد مخدر در این استان کشف شده که از این لحاظ در رتبه ۲۳ کشوری قرار داریم.

وی بیان کرد: در رابطه با مواد مخدر کشف شده در استان طی مدت مذکور با ضربه به ۱۹ باند توزیع مواد مخدر، ۱۱۸ قاچاقچی عمده و یک هزار و ۱۲۹ خُرده فروش دستگیر شدند که از این قاچاقچیان ۸۰ دستگاه خودرو به اتهام جابجایی مواد مخدر توقیف شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کرمانشاه استانی ترانزیتی نیست و مصرف کننده است تمرکز بر روی خُرده فروشان مواد مخدر قرار دارد.

فوت ۱۴۹ نفر در تصادفات جاده‌ای کرمانشاه

جاویدان با بیان اینکه ۲.۷ درصد از مجموع جان باختگان تصادفات در کرمانشاه رخ می‌دهد، گفت: در حوزه تصادفات طی چهار ماهه ابتدایی سال جاری ۱۴۹ نفر فوت کردند که از این تعداد ۴۶ فوتی معادل ۲۷.۵ درصد در حوزه درون شهری و ۱۰۳ فوتی معادل ۷۲.۵ درصد در حوزه برون شهری بوده است.

به گفته وی کرمانشاه در حوزه جعل در رتبه ۱۵، حوزه مفاسد اقتصادی رتبه ۱۹، حوزه شرارت رتبه ۱۸، موضوعات امنیتی رتبه ۲۲ کشوری قرار دارد که در این زمینه طرح‌های خوبی به ویژه در شهرستان کرمانشاه اجرا شده است.

جاویدان به حوزه تماس با مرکز فوریت‌های پلیس استان اشاره کرد و گفت: طی چهار ماهه نخست سال جاری ۴۵۶ هزار و ۲۱۳ تماس با این مرکز حاصل شده که ۱۷۳ هزار تماس آن منجر به عملیات شده است.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه ادامه داد: به طور میانگین در هر یک دقیقه یک مأموریت عملیاتی در حوزه تماس‌های مردم با مرکز فوریت‌های پلیس انجام شده است.

وی به حوزه عملکرد پلیس آگاهی در استان نیز اشاره کرد و گفت: طی چهار ماهه ابتدایی سال جاری ۴۴ باند در این حوزه متلاشی شده و در این رابطه سه هزار و ۹۸۳ سارق دستگیر شده است که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۲۵ درصدی کشفیات را نشان می‌دهد.