گزارش شهربانی از نوحه‌های انقلابی سلیم موذن‌زاده در سال 57 + سند

به گزارش خبرگزاری برنا، ماه محرم 1357هرچه نزدیک‌تر می‌شد بر شور و التهاب مردم افزوده می‌شد و رفته رفته دایره فعالیت‌های انقلابی گسترده‌تر شده حتی در روستاها هم حرکت‌های انقلابی شکل گرفته بود. در این ایام ساواک دستورالعملی درباره برنامه ماه‌های محرم و صفر تهیه کرد و با قید خیلی فوری به مقامات مسئول از جمله سپهبد هوشنگ حاتم، جانشین ارتشبد ازهاری، ارسال کرد تا در کمیته هماهنگی بررسی گردد. به نظر مأموران ساواک محرم و صفر این سال «با سنوات قبل کاملاً متفاوت خواهد بود» از این رو شرایط را پیش‌بینی و اقداماتی جهت مواجهه با آن پیشنهاد شده بود.

نوحه‌خوانان هم در آستانه ماه محرم به تکاپو افتادند به ویژه آنکه در محلات ششگانه اردبیل و روستاهای اطراف مراسم سنتی و قدیمی طشت‌گذاری و اعلان عزاداری سالار شهیدان در پیش بود. در مراسم‌های طشت‌گذاری سال 1357 اشعار مرثیه رنگ و بوی انقلابی داشت.

در گزارشی از شهربانی اردبیل به یکی از این مراسم‌ها اشاره شده است:

«موضوع: شعر [امام] خمینی

طبق اطلاع موثق شعرایی که در زمینه جریانات اخیر نوحه‌سرائی نموده‌اند که سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی نوحه‌خوان قریه ججین را بعهده گرفته در لیله 57/9/5 به جای نوحه حسینی اشعاری که در وزن سینه‌زنی سروده‌شده در تمجید از [امام] خمینی و تنفر از رژیم شاهنشاهی بوده نوحه‌خوانی و عزاداران را بدین نحو تحریک می‌نموده است.»

28455_240انتهای پیام/