۵ چیزی که لبخند و بهداشت دهان شما در مورد سلامتی‌تان به شما می‌گوید

از پنج چیزی سخن خواهیم گفت که لبخندتان در مورد سلامت شما فاش می کند.

۱- خونریزی، رنگ پریدگی یا عقب رفتن لثه

لثه های شما می توانند چیزهای زیادی در مورد سلامتی شما فاش کنند. اگر هنگام مسواک زدن، رنگ لثه ها رنگ می پرد، عقب می روند یا خونریزی می کنند، می تواند نشانه ای از بیماری پریودنتال باشد که منجر به سایر مشکلات سلامتی می شود.

دانشمندان دانشگاه هاروارد دریافتند افراد مبتلا به بیماری لثه دو تا سه برابر بیشتر در معرض خطر حمله قلبی یا سکته هستند.

در حالی که این رابطه مشخص نیست اما کارشناسان معتقدند التهاب لثه، که بخش بزرگی از بیماری لثه به شمار می رود، می‌تواند باعث سفت شدن شریان‌ها شود و جریان خون به قلب را سخت‌تر کند.

علاوه بر این، مشکلات لثه می تواند ناشی از بهداشت نامناسب دهان، سیگار کشیدن یا رژیم غذایی با ارزش غذایی پایین و مواد مغذی کم باشد. در صورت مشاهده این علائم، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. مصرف غذاهای شیرین را کاهش دهید و مواد مغذی مناسب را دریافت کنید.

مصرف مولتی ویتامین و روغن ماهی امگا ۳ می تواند راه خوبی برای حمایت از هرگونه نارسایی تغذیه ای باشد.

۲- زبان سفید

یک پوشش خفیف سفید روی زبان طبیعی است و لکه های سفید معمولاً بی ضرر هستند اما در برخی موارد می‌توانند نشانه‌ای از عفونت یا چیزی جدی‌تر باشند.

لکه های سفید غیرمعمول ممکن است سرطانی باشند و باید بررسی و درمان شوند.

این لکه ها، علاوه بر سرطان دهان، می توانند نشانه ای از بیماری التهابی لیکن پلان دهان ، برفک دهان، زبان جغرافیایی یا سیفلیس باشند.

اما شایع ترین و بی ضررترین علل عبارتند از: بهداشت نامناسب دهان، سندروم خشکی دهان، تنفس دهان، کم آبی بدن، سیگار کشیدن یا الکل زیاد.

با رعایت بهداشت دهان و دندان، نوشیدن مایعات زیاد، اجتناب از سیگار و الکل و رسیدگی به مسائلی که ممکن است باعث تنفس دهانی شوند، خطر ابتلا به زبان سفید را به حداقل برسانید.

۳- زخم‌های دهان

اگر تا به حال دچار آفت یا زخم دهان شده اید، می دانید که چقدر می تواند دردناک باشد. این‌ زخم ها زخم‌های کوچک قرمز رنگ با مرکز رنگ پریده‌ هستند که در دهان ایجاد می‌شوند.

گاز گرفتن داخل گونه، پروتزهای نامناسب، خمیردندان های حاوی سدیم لوریل سولفات، حساسیت های غذایی، عفونت ها، تغییرات هورمونی، کمبود ویتامین های گروه B، روی و آهن یا برخی بیماری ها می تواند باعث ایجاد زخم شود.

در حالی که بیشتر زخم های دهان بی ضرر هستند، در برخی موارد می توانند نشانه سرطان دهان باشند؛ البته، اگر دردناک باشند و پس از چند هفته بهبود نیابند.

زخم های دهان می توانند نشانه بیماری دست، پا و دهان و همچنین شرایطی باشند که باعث التهاب در دستگاه گوارش می شوند؛ مانند بیماری سلیاک، کرون یا کولیت اولسراتیو. در بیشتر موارد، بی‌حس‌کننده‌های موضعی بدون تجویز و نسخه می‌توانند به کاهش علائم کمک کنند.

۴- بوی بد دهان

بوی بد دهان یا هالیتوز به دلایل مختلف بر بسیاری از افراد تأثیر می گذارد. این عارضه می تواند ناشی از رژیم غذایی بد، بهداشت نامناسب دهان، بیماری پریودنتال، پوسیدگی دندان یا بیماری باشد.

یکی از مقصران رایج رفلاکس اسید است؛ یعنی زمانی که محتویات معده به سمت حلق برمی‌گردد. این محتویات اسیدی باعث طعم تلخ، سوزش سر دل، حالت تهوع و بوی بد دهان می شود که گاهی با سرفه مکرر، سکسکه یا صدای خشن همراه است.

اضافه وزن، استرس، سیگار کشیدن، سریع غذا خوردن، خوردن وعده های غذایی زیاد، نوشیدن الکل، خوردن غذاهای تند یا چرب و حتی مصرف برخی داروها می تواند خطر رفلاکس اسید و بوی بد دهان را افزایش دهد.

تغییرات ساده مانند خوردن وعده های غذایی کوچکتر و مکرر را امتحان کنید. داروساز می تواند مصرف داروهایی به نام آنتی اسید را به شما توصیه کند.

۵- ترک های گوشه ای

ترک های گوشه ای می تواند با سطوح پایین مواد مغذی مانند برخی ویتامین های B، آهن و روی مرتبط باشد.

افراد مبتلا به اختلالات گوارشی التهابی، مانند بیماری سلیاک، کرون یا کولیت اولسراتیو که بر جذب مواد مغذی تأثیر می‌گذارند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

غذاهای غنی از ویتامین B از جمله تخم مرغ، سبزیجات برگ دار، ماهی، گوشت گاو، مرغ و محصولات لبنی مصرف کنید.

آهن را می‌توان در جگر، گوشت قرمز، آجیل، غذاهای غنی‌شده و میوه‌های خشک یافت. در حالی که روی در غلات کامل و مرغ یافت می‌شود.

سایر علل عبارتند از: پروتئین کم، سیگار کشیدن، افزایش سن، کاهش وزن سریع، عفونت و دیابت.