۸۷۲ پروژه عمرانی بمناسبت هفته دولت در سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری می‌رسد

به گزارش خبرگزاری برنا از سیستان و بلوچستان ، منصور بیجار اظهار داشت: مقایسه اعتبارات عمرانی استان نشان می‌دهد هنگام شروع به‌کار دولت سیزدهم این اعتبارات 2 هزار و 405 میلیارد تومان بود اما با توجه جدی دولت به سیستان و بلوچستان تا این لحظه 5 هزار و 375 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و نکته مهم این است که بخش اعظمی از این اعتبارات به صورت نقدی بوده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سفر رئیس جمهور در شهریورماه سال گذشته مصوبات خوبی در حوزه‌های مختلف راهسازی، آبرسانی، بهداشت و درمان داشت که 119 هزار میلیارد تومان برای اجرای این مصوبات در نظر گرفته شد که 6 هزار و 400 میلیارد تومان از محل تهاتر نفت و 250 میلیون یورو هم از محل منابع ارزی بوده است. تاکنون از مصوبات سفر ریاست جمهوری 30 مصوبه به صورت کامل اجرا شده و 88 مصوبه در حال اجرا است. 

وی خاطرنشان کرد: حضور مسئولان کشوری به استان بسیار پررنگ بوده به طوری که در حوزه وزارت نیرو تاکنون 6 سفر از سوی وزیر نیرو انجام شده و به صورت ویژه مصوباتی را برای استان سیستان و بلوچستان داشته است.

بیجار افزود: در حوزه پروژه انتقال آب از دریای عمان، اولین شرکت برای اجرای این پروژه شروع به‌کار کرده و زمین مورد نیاز برای تجهیزات و تاسیسات این پروژه در 4 قطعه اختصاص یافته است.

معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: موضوع دیگری که در همین دولت آغاز شده انتقال آب از تهلاب به زاهدان است که با اخذ مجوز ماده 23 ردیف بودجه برای آن اعتبار در نظر گرفته شده و تاکنون مناقصه خرید لوله برای این پروژه به مبلغ 400 میلیارد تومان اجرا شده است.

وی گفت: پروژه حفر 10 حلقه چاه و انتقال آب چاه‌های حرمک به زاهدان نیز اجرا شد که توسط آب و فاضلاب استان به تناسب نیاز در حال بهره‌برداری است. در حوزه سیستان نیز علی‌رغم خشکسالی امسال کمترین میزان قطعی آب را داشتیم که جای تقدیر از همکاران این حوزه دارد.

بیجار بیان کرد: عملیات بهره‌برداری از چاه ژرف شماره 3 در شهرستان نیمروز در حال انجام بوده و اجرای تاسیسات و آب شیرین کن آن در حال انجام است و بهره‌برداری از آن در هفته دولت انجام خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: آبرسانی به شهر خاش از پروژه‌های  بسیار مهمی بود که بعد از 4 دهه در این دولت اجرا شد و با تصویب ماده 23 برای این پروژه توسط شرکت آب و فاضلاب در حال انجام است.

وی اظهار داشت: طرح جهاد آبرسانی به عنوان بزرگترین پروژه آبرسانی در طول دوران تاریخ اجرایی کشور است که آبرسانی به 10 هزار روستا در کشور هدف قرار گرفته و از این میزان، آبرسانی به 1751 روستا در استان سیستان و بلوچستان اختصاص یافته که توسط قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) در سپاه پاسداران در حال انجام است و تا این لحظه عملیات اجرایی بیش از 81 روستا به اتمام رسیده است.  این پروژه تنها از جنس آبرسانی نیست و توسعه و ترمیم شبکه آبرسانی نیز در دستور کار و اجرا قرار دارد.

بیجار ادامه داد: موضوع پایداری آب شرب روستاها و شهرهای منطقه سیستان بسیار مهم است که با همت آب و فاضلاب، آب منطقه‌ای و سپاه پاسداران انتقال آب از چاه نیمه 4 به 3 و از چاه نیمه 2 به یک انجام شد و همچنان نیز در حال اجرا است. علاوه بر این پروژه‌ها خیرین نیز  آبرسانی به 500 روستا در سطح استان را بر عهده گرفته‌اند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 135 حلقه چاه نیز برای تثبیت و پایداری آب، تاکنون کف شکنی و حفر شدند. در حوزه راه ها، احداث 110 کیلومتر بزرگراه از ابتدای شروع به کار  دولت اجرا شده است که در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید. احداث پل‌های بزرگ در شمال و جنوب استان مورد نیاز است که عملیات اجرایی بخش زیادی از این پل‌ها آغاز شده است.

وی بیان کرد: در بحث نهضت ملی مسکن رتبه اول را در کشور داریم همچنین اجرای طرح هادی در 133 روستا و در شهرستان کنارک بیش از 1800 مسکن روستایی در حال اجرا است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار افزود: اقدامات در حوزه گازرسانی نیز بی‌نظیر است و اتفاقات بسیار خوبی افتاده است و خط انتقال سیستان در مراحل نهایی قرار دارد‌ و خط انتقال خاش به میرجاوه نیز در حال اجرا است و عملیات اجرایی در 125 روستای خاش نیز در حال اجرا است.

وی ادامه داد: در حوزه آموزشی نیز بیش از یک هزار و 115 کلاس درس اجرا و به مرحله بهره‌برداری رسیده و 1500 کلاس درس به سیستم گرمایشی مجهز شده و بیش از 1500 کلاس نیز به سیستم گرمایشی و سرمایشی مجهز شده، علاوه بر این بیست هزار متر مربع آسفالت در حوزه مدارس انجام شده است.

بیجار بیان کرد: در حوزه بهداشت و درمان چند پروژه بزرگ تعیین تکلیف شده که از آن جمله  بیمارستان 500 تختخوابی ایرانشهر می‌توان نام برد که در حال اجرا است، همچنین بیمارستان چابهار نیز در مراحل نهایی عقد قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیا بوده علاوه بر این عملیات اجرایی بیمارستان نیروی دریایی شهر کنارک به اتمام رسیده و به‌زودی تجهیز آن آغاز خواهد شد. در حوزه ورزش و جوانان سالن خانه کشتی زابل و سالن دو هزار نفری چابهار در شهریورماه به اتمام خواهد رسید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در هفته دولت 872 پروژه در سطح استان به بهره‌براری خواهد رسید که 7 هزار و 457 میلیارد تومان برای آنها هزینه شده است.

انتهای پیام