600 هزار کیلومتر مربع محدوده های معدنی در اختیار "ایمیدرو" بلاتکیلف رها شده است- اخبار کرمان – اخبار استانها تسنیم | Tasnim

600-هزار-کیلومتر-مربع-محدوده-های-معدنی-در-اختیار-"ایمیدرو"-بلاتکیلف-رها-شده-است-اخبار-کرمان-–-اخبار-استانها-تسنیم-|-tasnim

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عصر امروز در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمان که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد با بیان اینکه در طول 10 سال گذشته بیش از 600 هزار کیلومتر مربع از اراضی کشور را به صورت پهنه‌های اکتشافی در اختیار ایمیدرو قرار داده شده اظهار داشت: این مجموعه‌ها تقریباً بلاتکلیف رها شده و درخواست داریم در این موضوع تصمیم‌گیری شود.

وی با بیان اینکه در مجموعه ملی مس کار خیلی عقب است، گفت: از سال 1355 که آغاز عملیات اجرایی قبل از انقلاب در سرچشمه شروع شده تا امروز ظرفیت آن به 250 هزار تن رسیده است و اگر در 40 سال سالانه حدود 2 درصد رشد فعالیت را برای این شرکت در نظر بگیریم وضعیت بسیار نامناسبی را مشاهده می‌کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه برآورد 15 تا 17 میلیارد تن ذخایر مس در منطقه می‌شود و به راحتی افزایش چهار برابری میزان فعلی تولید امکان‌پذیر است، افزود: 800 نقطه امیدبخش در دسترس ایمیدرو وجود دارد و نتایج اولین اکتشافات، دستیابی به ذخایر قابل توجهی است که به راحتی می‌تواند چهره منطقه را تغییر دهد.

وی با بیان اینکه پیشنهاد ما آزادسازی همه پهنه‌های اکتشافی در اختیار ایمیدور است که به مردم از طریق مزایده عمومی واگذار شود، گفت: در این زمینه چندین جلسه برگزار شده اما اقداماتی صورت نگرفته است.

پورابراهیمی تصریح کرد: در بعضی شهرستان‌ها مثل راور 90 درصد پهنه جغرافیایی یا در اختیار محیط زیست و یا سازمان انرژی اتمی است و عملاً قفل است و هیج کاری نمی‌توانیم انجام دهیم و برای همین بیکاری در منطقه از میزان متوسط کشوری بالاتر است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بحث زیرساخت‌ها برای توسعه، بخش عمده‌ای در حوزه آب اجرایی شده و درخواست دستور آغاز عملیات اجرایی خط دوم انتقال آب از خلیج فارس را داریم تا شاهد توسعه صنعتی باشیم و محدودیت‌های آبی را پشت سر بگذاریم.

انتهای پیام/511/ح